Actinobacillus pleuropneumoniae, původce pleuropneumonie u prasat, je ekonomicky významnou bakteriální infekcí u prasat. Postihuje zejména respirační trakt prasat a vyskytuje se ve všech zemích s produkcí prasat. Klinické vypuknutí infekce je relativně úspěšně kontrolováno v USA a Kanadě, ale doposud představuje významný problém v Latinské Americe, Asii a v některých evropských zemích.
Jeho důležitost je odvozena od skutečnosti, že může vyvolat pneumonii, která může být příčinou úhynu; klinické onemocnění může rovněž probíhat chronicky nebo subklinicky při dalších pasážích a může být příčinou ztrát díky poklesu produkce a zvýšené ceny za medikace nebo vakcinace.
Kmeny A. pleuropneumoniae jsou klasifikovány na základě požadavku metabolismu nikotinamid adenin dinukleotidu (NAD) pro růst biovaru I (NAD dependentní, závislý) a biovaru II (NAD independentní, nezávislý). Biotyp I A. pleuropneumoniae byl rozdělen do 13 sérotypů, a biotyp II do dvou sérotypů, celkově do 15 sérotypů, ačkoliv se mohou vyskytnout i některé výjimky. Sérotypizace založená na antigenní charakteristice kapsulárního polysacharidu (CPS) a je doposud významnou pomůckou k epidemiologické studii kmenů A. pleuropneumoniae. Distribuce prevalentních sérotypů získaná z nemocných zvířat se v jednotlivých zemích významně liší. Sérotypizace je tradičně prováděna pomocí sérologických metod. Avšak obvykle pozorujeme křížové reakce. Některé z těchto křížových reakcí jsou díky běžným epitopům přítomné na úrovni dlouhých řetězců polysacharidů a lipopolysacharidů (LPS). To existuje např. u sérotypů 1/9/11, sérotypů 4/7 a sérotypů 3/6/8/15.
Gottschalk, M., Lacouture, S. Actinobacillus pleuropneumoniae serotypes 3, 6, 8 and 15 isolated from diseased pigs in North America. Veterinary Record 2014;174:452 doi:10.1136/vr.102470.*