I přes mezinárodní zákaz obchod s kožešinami chráněné zvěře Afghánistánu jen kvete. Internetový server BBC uvádí, že hlavními zákazníky jsou cizinci, kteří mají pomoci s obnovou země. Obchod je velmi výnosný, prodávají se kůže vlků, rysů, ale také chráněných sněžných leopardů. Pro domorodce jsou ceny nedostupné, pro cizince nikoli.
Liščí kožku zde lze pořídit za ekvivalent 4300 korun, leopardí kůže stojí skoro 15.000 korun. Majitel jednoho z obchůdků s kožešinami přiznává, že po pádu Talibanu obchody vzrostly o 60 procent. „Za Talibanu jsme zákazníky neměli. Teď je to mnohem lepší, nejčastěji sem chodí lidé z ISAF (mezinárodních mírových sil)," říká.
Ministr životního prostřední Júsuf Núristání o problému ví, ale vládu tíží mnohem palčivější problémy. Má-li být obchodování s kožešinami zastaveno, měli by se na tom podílet hlavně cizinci, říká Núristání. „Žádali jsme je, aby to přestali kupovat. Nebude-li trh pro cizince, obchody padnou, protože Afghánci toto zboží zřejmě nepotřebují," tvrdí ministr.
V Afghánistánu podle odhadů zbývá asi 100 kusů sněžných leopardů. Jejich osud je ohrožen nejen kvůli cizincům, ale také kvůli neuvěřitelné chudobě, s níž se potýkají lidé, kteří žijí v teritoriu této šelmy. „Ohromila mne chudoba tamních lidí. Jedí jen jedenkrát denně, a to většinou druh trávy, která zde roste šest měsíců v roce. Zbytek roku kryje krajinu sníh a tehdy ti lidé jedí jen zásoby z léta," říká autor zprávy o ekologických problémech Afghánistánu Alí Azimí, který v tomto kraji nedávno strávil deset dní. Z hladu pak loví zvěř, která je obvyklou kořistí sněžných leopardů. Sumám, které lze získat za kožky těchto krásných šelem, nemohou odolat.
Zdroj: ČTK