Od 1. února 2018, kdy došlo ke zmenšení zamořené oblasti v okrese Zlín, eviduje SVS ve Zlínském kraji 84 nalezených uhynulých divokých prasat. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u devíti kusů nalezených ve vysoce rizikové oblasti, v 64 případech bylo vyšetření negativní.
V současné době se čeká na výsledek vyšetření 11 zbývajících kusů. Ve stejném období lovci v zamořené oblasti odlovili celkem 383 divočáků. Vyšetření AMP prokázalo pouze u jednoho kusu odloveného v katastrálním území Lužkovice uvnitř ohradníků. V oblasti s intenzivním odlovem bylo v průběhu února zastřeleno 2602 divokých prasat. Z toho nejvíce v okresech Uherské Hradiště (463), Kroměříž (417) a Hodonín (393). Ani jedno z prasat ulovených v oblasti s intenzivním odlovem AMP nemělo.
Za poslední týden se hlavně díky přijatým mimořádným veterinárním opatřením (MVO), resp. důslednému prohledávání zamořené oblasti, podařilo dohledat 40 uhynulých divokých prasat, přičemž u sedmi z nich vyšetření potvrdilo AMP. Stáří nalezených kadáverů se odhaduje na 3–5 měsíců, nejedná se proto o nově nakažené divočáky, což dokládá, že nejde o novou vlnu nákazy. „Aktuální počty dohledaných divokých prasat potvrzují účelnost a racionálnost důsledného prohledávaní nákazou zasažené zóny, kterou provádějí uživatelé honiteb na základě zmíněných MVO. SVS považuje prohlídku území za velmi efektivní, bude proto jednat s partnery (uživatelé honiteb, ministerstvo zemědělství a Českomoravská myslivecká jednota) o možném prodloužení mimořádných veterinárních opatření,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Za provedení prohlídky zamořené oblasti bude ministerstvem zemědělství vyplacena náhrada, na kterou je vyčleněno cca 7,5 milionu Kč. Od 22. března běží 30denní lhůta, ve kterou mají uživatelé honiteb v zamořené oblasti provést důkladnou prohlídku všech pozemků zaměřenou na vyhledávání uhynulých prasat. Rozloha zamořené oblasti je zhruba 50 000 hektarů.*
Zdroj: www.ctk.cz