Agrární komora nesouhlasí s pátečním rozhodnutím ministerstva zemědělství (MZe) přestat dotovat výstavbu bioplynových stanic. Ukončení dotací je v rozporu s dlouhodobým vládním plánem, tím by naše republika přišla o peníze z Bruselu. Navíc zemědělským podnikům hrozí ze započatých projektů mnohamilionové škody.
Zastavení podpory bioplynových stanic je v přímém rozporu s dosavadní politikou vlády, ministerstva zemědělství a vývojem sousedních zemí, kde stavby bioplynových stanic jsou maximálně podporovány.
Ministerstvo dalo za posledních pět let peníze na více než 150 bioplynových stanic v rámci Programu rozvoje venkova. Průměrná výše dotace se pohybuje kolem 17 milionů korun.
Hlavní náplní pro zemědělské bioplynové stanice je kombinace kukuřice a kejdy. Bioplynové stanice nejnovějšího typu zpracovávají zelenou píci (její senáž), které je v ČR díky nízkým stavům skotu přebytek. Komunální bioplynové stanice využívají biologický odpad jako zbytky ovoce, trávy, masa a podobně.
Podle vládou schváleného národního akčního plánu, na jehož základě má v roce 2020 minimálně 13,1 procenta energie v ČR pocházet z obnovitelných zdrojů, má ve stejném roce v ČR fungovat 742 bioplynových stanic o instalovaném výkonu 520 MWh. V současné době je u nás podle Agrární komory zhruba 200 stanic. Jejich počet roste pomaleji, než byl původní plán.
Průměrné náklady na vybudování jedné bioplynové stanice dosahují zhruba 50 až 60 milionů korun. Podíl dotací na celkových nákladech na projekty dosahuje zhruba 20 až 25 procent.