18.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální problematika onemocnění prasat

Česká společnost veterinárních lékařů, specialistů na nemoci prasat (CPVS) připravila ve spolupráci se společnostmi Cymedica a Sevaron dne 13. října odborný seminář zaměřený na aktuální problematiku onemocnění prasat v sídle společnosti Sevaron, s.r.o. v Kuřimi. Společnost působí již od roku 1997, jejím cílem je veterinární poradenství a laboratorní diagnostika pro malá zvířata a chovy hospodářských zvířat v tuzemsku a Slovenské republice.

Pro účastníky konference byla připravena prohlídka moderně vybavených laboratoří patřících ke světové špičce. MVDr. Jiří Malášek, garant odborných přednášek podal výroční zprávu o činnosti hospodaření CPVS za rok 2021. Odborným programem provázel přítomné posluchače MVDr. Róbert Herchl.

První přednášku na téma zodpovědné používání antimikrobik v terapii enterálních onemocnění u prasat prezentoval MVDr. Radek Kašpar v zastoupení Ulricha Kleina, DVM, M.Sc.Agr.

MVDr. Marek Žižlavský představil polyfunkční dům společnosti Sevaron v Kuřimi. Společnost působí na trhu již 25 let, má vlastní chov zhruba 2000 prasnic na 14 hektarech. Její laboratoř je akreditovaná v Evropské unii a je zaměřena na výrobu autogenních vakcín, vyšetření prasat, ptactva (viry, určení pohlaví aj.), koček (genetické vyšetření FIP u koček), psů, skotu a drůbeže. V další přednášce se autor zabýval současným stavem v chovu prasat, snižováním stavu prasat v zemích EU.

Odborný časopis Veterinární medicína, který je zaměřený na výzkumnou činnost především hospodářských zvířat, ale i malých zvířat, ryb a včel představila Ing. Helena Smolová, Ph.D. Tento měsíčník vychází již od roku 1956 a vydává jej Česká akademie zemědělských věd. Impact faktor časopisu je nyní 0,746, v minulých pěti letech byl 1,038.

Výskyt Actinobacilus pleuropneumoniae v chovu prasat popsal MVDr. Marek Dvořák.

S aktualitami v oblasti veterinárních léčivých přípravků v chovu prasat seznámil přítomné posluchače MVDr. Jiří Bureš  a Mgr. Lucie Pokludová. Povinnost hlášení (povinný sběr údajů) o používání antimikrobiálních látek bude povinná od 1. 1. 2023. Toto hlášení bude od výše zmíněného data povinné pro veterinární lékaře vykonávající praxi pro cílové druhy skotu, prasete domácího a kura domácího.

MVDr. Linda Svobodová, Ph.D. uvedla stanovení faktorů virulence Streptococcus suis, jejich prevalenci a možnosti využití při imunoprofylaxi. Ve druhé prezentaci zmínila autorka svou přednášku na letošní konferenci v Brazílii (26th IPVS Congress, Rio de Janeiro), týkající se rezistence na tulathromycin v chovu prasat. Aktuální téma přednášek obohatily odborné diskuse.

Bližší informace najdete v listopadovém čísle časopisu Veterinářství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down