Fecková B., Modrý D. Angiostrongylus cantonensis – biologie, rozšíření a klinický význam globálně invazního druhu. Veterinářství 2024;74(3)
SOUHRN
Následující článek představuje stručné review biologie a rozšíření méně známé invazivní hlístice Angiostrongylus cantonensis, a epidemiologie a možností diagnostiky a terapie onemocnění, jež způsobuje. A. cantonensis je zoonotická parazitická hlístice, rozšířená v tropech a subtropech velké části světa, jejíž areál výskytu se rapidně zvětšuje a zahrnuje už i evropská území. Její vývojový cyklus zahrnuje obligátně neurotropní fázi, která může způsobit závažné onemocnění nervové soustavy u náhodně infikovaných lidí, psů, koní, primátů a dalších zvířat v zajetí i ve volné přírodě. Důležitou roli v epidemiologie neurální angiostrongyliózy hrají mezihostitelé a parateničtí hostitelé. Klinické příznaky NA zahrnují ztuhlost krku, bolesti hlavy, zvracení, parézy a paralýzy, onemocnění často končí fatálně. Diagnóza NA je založena na klinických příznacích a přítomnosti eosinofilní pleocytózy mozkomíšního moku a pro potvrzení diagnózy je standardem pozitivní qPCR test.
Klíčová slova: zoonóza, meningitida, invazivní, opomíjená
SUMMARY
The following article provides a brief review of the biology and distribution of the neglected invasive nematode Angiostrongylus cantonensis, and the epidemiology, diagnosis, and treatment options of the disease it causes. A. cantonensis is a zoonotic parasitic nematode, widespread in the tropics and subtropics of the world, its range rapidly expanding to include European territories. Its life cycle involves an obligate neurotropic phase, which can cause severe neurological disease in accidentally infected humans, dogs, horses, primates, and other animals both in captivity and in the wild. Intermediate and paratenic hosts play an important role in the epidemiology of neural angiostrongyliasis. Clinical symptoms of NA include neck stiffness, headache, vomiting, paresis, and paralysis, with the disease often ending fatally. Diagnosis of NA is based on clinical symptoms and the presence of eosinophilic pleocytosis in cerebrospinal fluid, with positive qPCR testing being the standard for confirmation.
Keywords: zoonosis, meningitis, invasive, neglected*