České ministerstvo zemědělství uvádí, podle polských médií, výskyt antimikrobiálních látek v polských vejcích až v 80 procentech polských chovů. Produkce vajec z Polska je levnější, protože tamní chovatelé dostávají větší státní podporu.
V polských chovech vajec se spotřebuje na jednotku produkce dvojnásobek antimikrobik ve srovnání s Českou republikou. V tuzemsku se spotřeba antimikrobik dlouhodobě snižuje - mezi lety 2010 a 2016 o 38 procent.
V loňském roce zakázali veterinární lékaři uvolnit pro český trh 250 000 vajec z dovozu, předloni 1,1 milionu vajec. Podle ministerstva zemědělství dosáhla loňská produkce 2,3 miliardy vajec. Stavy nosnic se zvyšují, v roce 2015 zhruba 8,9 milionu, loni téměř 9,3 milionu. Průměrná roční konzumace vajec se v tuzemsku pohybuje okolo 250.
Loni provedli veterinární lékaři s celníky a policisty 430 kontrol přímo při importu, kdy bylo zjištěno 93 závad. Z více než 7000 kontrol na místě, kam dovoz směřoval, našli závadu v 212 případech.
Na skořápce každého vejce musí být kódované informace o chovu, výjimka existuje u farem do 50 nosnic. První číslo na vejci značí typ chovu drůbeže, dále je vyznačena země původu a registrační číslo chovu. Pro chov v ekologickém zemědělství je první číslo kódu 0. Chov ve volném výběhu je označen číslem 1, chov v halách na podestýlce 2, chovy v obohacených klecích jsou značeny trojkou.*
Zdroj: www.ctk.cz