ASZ nepodpoří ani celoevropskou demonstraci zemědělců
Vedoucí představitelé Asociace soukromých zemědělců ČR (ASZ ČR) se nezúčastní blokády dálnic, kterou kvůli nízkým výkupním cenám mléka na přelom června a července avizovala Agrární komora a další zemědělské organizace. Vyplývá to z prohlášení předsednictva asociace, které dlouhodobě s podobnými nátlakovými akcemi nesouhlasí.
ASZ proto nepodpoří ani celoevropskou demonstraci zemědělců, která by se měla uskutečnit 22. června v Lucemburku, přestože je členem celoevropské farmářské organizace COPA, která demonstraci pořádá. Předsednictvo ASZ je ale prý připraveno poskytnout technické zázemí svým členům v případě, že se protestů budou chtít zúčastnit. Protestu se má podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby zúčastnit také několik set českých zemědělců.
ASZ uvedla ve svém prohlášení, že žádný problém trhu se ještě nikdy efektivně nevyřešil například zastavením provozu na dálnici a nevyřeší se ani tentokrát. Asociace v něm odmítá postoje a požadavky Agrární komory a s ní spřízněných zemědělských uskupení. Rozhodně nevěříme, že řešením má být zavádění minimálních výkupních cen, vedení sporů proti obchodním řetězcům či nahodilé dotace na ten či onen segment trhu. Podobné regulace pouze situaci zhorší či oddálí, tvrdí ASZ.
Mezi požadavky zastánců demonstrací patří zavedení minimálních výkupních cen mléka, tak jak je tomu v EU u škrobu či cukru, finanční podpora chovatelům mléčného skotu z takzvaného Barrosova balíčku a podporu spotřeby mléka ze strany státu.
Ceny, za které mlékárny od zemědělců mléko vykupují jsou dnes v celé Evropě v průměru o třetinu nižší než před rokem a často nepokrývají ani výrobní náklady farmářů. Nepříznivá situace trvá již od loňského podzimu a stále se nelepší.
Podle asociace je nejdůležitějším krokem pro zmírnění dopadů krize na zemědělce důkladná deregulace a debyrokratizace současného evropského zemědělství, které prý sedlákům brání v jejich svobodném podnikatelském rozhodování, což je prý příčinou jejich nekonkurenceschopnosti vůči světu.
Řešení krize vidí ASZ také v podpoře vzniku lokálních trhů, rozšíření podnikatelských aktivit zemědělců či změně rozdělování evropských dotací.
V Asociaci soukromého zemědělství je sdruženo přes 2000 soukromě hospodařících farmářů. Asociace zastává liberální názory na zemědělství a ekonomiku a časté demonstrace tuzemských zemědělců dlouhodobě bojkotuje. Přesto se jich někteří její členové účastní. Zástupce ASZ například vystoupil na březnové demonstraci v Praze, které se účastnilo 8000 zemědělců z několika evropských zemí.
Podniky sdružené v Agrární komoře, největší tuzemské nevládní zemědělské organizaci, zaměstnávají 103.000 zaměstnanců. Kromě více než 1300 zemědělských, lesnických či potravinářských podniků je členy komory také zhruba 1700 soukromých zemědělců.
V důsledku historického vývoje hospodaří na většině tuzemské zemědělské půdy velké podniky vzniklé z bývalých JZD a státních statků. Půda připadající v průměru na jeden podnik je v ČR největší z celé EU.