Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, se ve dnech 26. až 31. 5. zúčastnil 70. generálního zasedání OIE – Mezinárodního úřadu pro nákazy v Paříži.
Přestože na první pohled není patrná souvislost mezi problémem různých onemocnění hospodářských zvířat a jejich pohodou neboli welfare, tato souvislost při druhém pohledu již patrná je. V rámci svého Třetího strategického plánu, který OIE přijal v květnu 2000, se tato problematika stala stálým tématem všech dalších zasedáních tohoto mezinárodního úřadu.
Josef Holejšovský souhlasí s tím, že OIE, stejně jako orgány našeho veterinárního dozoru, chápe welfare jako problém mnoha tváří, kde se střídá pohled vědecký, etický a ekonomický a žádoucí je jistá pro všechny přijatelná rovnováha.
Jsou samozřejmě rozdíly v chovu zvířat. Jinak se chovají zvířata pro hospodářské účely, pro vědecké účely, jinak divoká zvířata v zajetí, či zvířata používaná ve sportu. V každém případě ale platí, že zvíře chované v odpovídajících podmínkách má lepší předpoklady pro zdraví a tudíž i pro odpovídající užitkovost i výkon.
OIE iniciuje a podporuje preventivní kontroly welfare a zdraví zvířat, a to včetně toulavých psů a koček ve městech. Podle Josefa Holejšovského se může naše republika docela dobře pochlubit dobrou spoluprací s nevládními organizacemi zabývajícími se ochranou zvířat. Ty mají totiž trochu jiné možnosti než orgány státního dozoru. Proto je dobré si uvědomit, že oběma stranám jde o jednu věc, zajistit chovaným zvířatům dobré podmínky, jak se také někdy říká – spokojenou existenci – a pro jejich majitele užitek. Ať hospodářský nebo jen potěšení z jejich přítomnosti.