V. ročník odborných seminářů k problematice chovu a zdraví hospodářských zvířat, ryb, včel, produkce krmiv a potravin včetně vody, VÚVeL FEST od výzkumu k praxi, se konal ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství 21. listopadu.
Předchozí a současné vybrané aspekty kvality syrového mléka uvedl prof. Ing. Oto Hanuš, VÚM s. r. o. Mléčný potravinový řetězec je pravděpodobně nejvíce kontrolovaným řetězcem ze všech, a to v počtu rutinně sledovaných kvalitativních mléčných parametrů – mikrobiologických, chemických, fyzikálních a technologických; dále v pravidelnosti a relativně vysoké frekvence zmíněných vyšetření; většina těchto kontrol je biologického charakteru. Podle etiopského přísloví není země bohatá stády nikdy chudá a země chudá stády není nikdy bohatá…
Mikrobiologickou kvalitou kozího kolostra se zabývala Mgr. Marta Dušková, Ph.D., (VFU Brno). Na trhu jsou k dispozici produkty a potraviny z různých frakcí kolostra (nápoje, potravinové doplňky aj.). Využití kolostra ve farmaceutickém a biotechnologickém průmyslu roste. Nutriční aspekty nesnášenlivosti mléka přežvýkavců přednesla prof. MVDr. Lenka Vorlová, Ph.D., (VFU Brno). U některých jedinců v naší populaci existuje nesnášenlivost na mléko podobně jako u dalších 160 potravin, avšak mléko a mléčné výrobky mají významné doporučení ve výživě s doporučeným denním příjmem jedné, dvou až tří porcí.
Mgr. Petr Králík, Ph.D., upozornil na možnost výskytu původce paratuberkulózy, Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (MAP) v mléce a kolostru. Některé země EU přijaly programy, které mají snižovat/eliminovat výskyt MAP v mléce.
Je výskyt MRSA v chovech skotu a malých přežvýkavců rizikem kolonizace pro farmáře? S tímto nebezpečím v humánní medicíně seznámila přítomné posluchače MVDr. Ivana Koláčková, Ph.D., (VUVeL Brno). Autorka prezentovala výskyt a rezistenci meticilin rezistentních kmenů S. aureus (MRSA) u zvířat v ČR, podala přehled vyšetřených farem a nálezy.*
Podrobnější informace najdete v prosincovém čísle časopisu Veterinářství.