02.08.2005 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Botulotoxin zabíjí

V období letních veder je možné na některých vodních nádržích, zejména rybnících, spatřit mrtvé kachny či labutě. Na svědomí je má botulismus.

Určité nebezpečí hrozí i dalším živočichům, proto setká-li se kdo s podobnými nálezy, je třeba na ně upozornit majitele rybníka, vodohospodáře, místně příslušnou krajskou veterinární správu či příslušný referát životního prostředí.
Nejčastější příčinou úhynu vodních ptáků v létě je otrava jedem botulotoxinem, který produkuje anaerobní mikroorganismus Clostridium botulinum, který se běžně vyskytuje v bahně i v půdě. Právě v létě, kdy horka způsobují špatné okysličování vod a odumírají různé řasy a sinice, vznikají ideální podmínky pro pomnožení mikroba Clostridium botulinum. Ptáci se pak otráví pozřením různých bezobratlých živočichů, vodních či suchozemských (například larev hmyzu), v jejichž tělech se botulotoxin hromadí.
Příznaky otravy jsou ochrnutí svalstva, tudíž špatná pohyblivost, což znamená, že ptáci nejsou schopni chůze, letu, ani potápění a mohou se proto i utopit.
Uhynulý pták může být příčinou úhynů i jiných zvířat, sežerou-li jej, proto je potřeba kadávery (mrtvá těla) neškodně odstranit.
Z této situace pochopitelně nemají radost ani myslivci. Pokud lze hovořit o prevenci, tak je vhodné zajišťovat prokysličení povrchových vrstev nádrží.
V poslední době výskyt botulismu řešila Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj, v uplynulých letech například veterináři ve východních Čechách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down