Zákaz byl vydaný kvůli výskytu SLAK.
Kvůli podezření na šíření nákazy byla preventivně nařízena likvidace zvířat na třetí farmě v jihoanglickém hrabství Surrey, kde byla nákaza potvrzena.
Farmáři budou moci od půlnoci začít posílat zvířata na jatka mimo vytýčenou ochrannou zónu. Riziko šíření nákazy mimo ochrannou zónu je nízké, ale není zanedbatelné.
Evropská komise se po dnešním setkání veterinárních expertů rozhodla ponechat v platnosti zákaz dovozu veškerého čerstvého masa, živých zvířat a mléčných produktů z Británie. K zemím, které kvůli výskytu slintavky a kulhavky zakázaly dovoz zvířat z Británie, se dnes navíc připojila i Čína. Veterinární lékaři zakázali veškeré exporty chovných zvířat, masa a mléka ze země ihned po zjištění výskytu viru SLAK.
Britští vládní inspektoři v úterý ve své předběžné zprávě uvedli, že vir slintavky a kulhavky s vysokou pravděpodobností pochází z nedalekých výzkumných laboratoří. Laboratoř ústavu pro zdraví zvířat v Pirbrightu, kterou financuje vláda a která se zabývá zkoumáním slintavky a kulhavky, leží pouze zhruba šest kilometrů od farmy, kde byl zaznamenán první výskyt nemoci. Ve stejném areálu se nachází také další laboratoř farmaceutické společnosti Merial, která s virem slintavky pracovala při výrobě vakcín.
Slintavka a kulhavka se objevila v Británii poprvé od roku 2001, kdy se v zemi muselo kvůli obrovské epidemii této nemoci porazit kolem 6,5 milionu zvířat. Tehdejší epidemie stála britské hospodářství odhadem 12 miliard eur (přes 320 miliard korun).