17.07.2003 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brojleři – zapomenuté oběti intenzivního zemědělství

Každoročně je jen v našem státě vyprodukováno mezi 100 – 120 miliony kuřat na maso - brojlerů. Ve světovém měřítku se jedná o miliardy. Tito přešlechtění živí tvorové mají pouze 38 – 42 dnů na prožití svého života. Za těchto několik dnů vyrostou z malých kuřátek do velkých kuřat podobajících se dospělým jedincům, fyziologicky jsou však stále ještě na úrovni mláďat. Jejich život (tzv. turnus) tím skončí – nejčastěji časně po ránu, kdy jsou pochytána, nacpána do přepravních klecí a odvezena na jatka. Tam, zachycena za nohy hlavou dolů na pojízdné lince, jsou ve vodní lázni omráčena a podříznuta.

Jedná se o nejzvrácenější způsob chovu a zacházení s hospodářskými zvířaty vůbec: technické pojetí života citlivého tvora a manipulace s ním. Těla a svaly kuřat byly přešlechtěny na co nejrychlejší růst (co nejvíce masa), kdy jejich kostry a vnitřní orgány nemohou tento nápor unést. Kuřata trpí bolestmi a zlomeninami běháků a kostry, selháním činnosti vnitřních orgánů, onemocněním kůže. Nevhodná manipulace s kuřaty na konci turnusu tyto problémy jen zhoršuje.
Zatímco telata, nosnice a prasata jsou chráněna určitými zákony EU, pro ochranu brojlerů neexistuje žádný. V ČR máme pouze několik parametrů ve vyhlášce ke stavebnímu zákonu, přitom jejich zdravotní problémy a strádání jsou značné.
Prof. J. Webster (Fakulta veterinárních věd Univerzity v Bristolu) uvádí: „Chronická bolest, kterou brojleři zažívají, zcela jistě představuje ten nejrozsáhlejší a nejzávažnější případ systematicky nelidského chování člověka k jinému vnímajícímu tvoru.“
V roce 2000 zveřejnil Vědecký veterinární výbor pro zdraví a welfare zvířat při EU (SCAHAW) kritiku k intenzivnímu chovu brojlerů, která míří především na:
- rychlý růst brojlerů, který jim způsobuje bolestivé deformace nohou a selhání srdce. SCAHAW tvrdí, že poruchy nohou jsou závažnou příčinou utrpení brojlerů;
- přílišné natěsnání brojlerů v halách;
- chronický hlad, který sužuje chovné brojlery. SCAHAW tvrdí, že tito ptáci jsou „velmi hladoví a že radikální omezení krmiva … končí nepřijatelnými problémy a utrpením ptáků“.
Všichni bychom měli vědět co se děje za bezokenními zdmi železobetonových hal na kraji obcí a měst. Měli bychom požadovat slušný život pro každého živého tvora a nepodporovat svým nákupem levných, nekvalitních živočišných produktů intenzivní technokratický způsob zacházení se zvířaty, jejichž těla pojídáme.
Společnost pro zvířata v rámci své činnosti v Evropské koalici pro hospodářská zvířata (ECFA), založené britskou organizací pro ochranu hospodářských zvířat CIWF, zahájí na výstavě Země Živitelka informační kampaň upozorňující veřejnost na nezáviděníhodný život brojlerů chovaných pro kuřecí na našich talířích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down