Vývoj transgenních organismů pro testování vlivu chemických látek na živý organismus.
CASCADE (Chemicals as contaminants in the food chain, chemické látky jako kontaminanty v potravinovém řetězci) je 6. rámcový program vědy a výzkumu (http://www.supportresearchnoes.eu/). Aktivity v rámci projektu CASCADE mají zajištěnu podporu Evropské komise na období 2004–2009.
http://www.cascadenet.org/projectweb/portalproject/Links.html
V rámci projektu CASCADE vědci vyvíjejí nové testovací metody, které umožňují skríning chemických látek v potravinách, které působí jako tzv. endokrinní disruptory.
Odborníci zapojení do projektu CASCADE podporují alternativní metody testování a skríningu. Podle posledních údajů Evropské komise bylo během roku 2005 použito pro experimentální a jiné vědecké účely 12,1 milionů zvířat. Účastníci CASCADE se rozhodli přispět ke snižování počtu laboratorních zvířat používaných pro testování chemických látek a to tím, že vyvíjejí systém nazvaný “in-silico screening” pro virtuální experimenty na počítačích.
Odborníci projektu CASCADE studují vývoj a využití transgenní žáby (Xenopus) a akvarijní rybky Danio pruhované, tj. organismů, které budou sloužit jako fluorescenční biosenzory. Ty umožní prověřovat velký počet chemických sloučenin z hlediska zdravotních účinků. Pokud bude biologická funkce aktivována, živočichové budou fluoreskovat.