Do EU je zakázáno dovážet potraviny, které pocházejí z nečlenských zemí.
Celníci loni na tuzemských mezinárodních letištích zabavili cestujícím téměř čtyři tuny potravin, které pocházely ze zemí mimo Evropskou unii a jejichž dovoz je kvůli riziku zavlečení nebezpečných infekcí zakázán.
Celními orgány bylo loni zjištěno zhruba 1520 nelegálně dovezených zásilek živočišných produktů pro osobní spotřebu, což bylo zhruba 3728 kilogramů.
Nejčastěji loni skončily v koších ze zahraničí dovezené salámy, klobásy, sýry, sušené ryby či mořské plody. Množství zabavených potravin podle celníků ale rok od roku díky lepší informovanosti veřejnosti klesá.
Do EU je zakázáno dovážet maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, které pocházejí z nečlenských zemí. Legálně si je možné dovézt maximálně kilogram ryby, med či vejce, ovšem pouze ze schválených zemí. Lidé je při dovozu musí nahlásit celníkům.
Lidé mohou při příletu ze zemí mimo EU potraviny dobrovolně vyhodit do odpadkových košů, které jsou umístěny v celním prostoru letišť. Všechny potraviny, jež nebyly v cestovním styku propuštěny na území EU, jsou pod celním dohledem zlikvidovány provozovatelem letiště ve spalovně. Dozor nad likvidací provádějí krajské veterinární správy," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Celníci a veterinární lékaři kontrolují také dovoz zvířat určených pro domácí chovy.
Opatření vychází například ze zkušeností Velké Británie, kam byla nelegálními dovozy masa před několika lety zavlečena slintavka a kulhavka, která tamním chovatelům způsobila velké škody.