Letos bylo v brněnské soutěži o nejlepší med přihlášeno 153 českých vzorků a jeden vzorek ze Slovenska. Soutěž má zlepšit povědomí o kvalitě domácích včelích produktů a propagovat prodej medu takzvaně ze dvora, tedy od včelaře přímo ke spotřebiteli.
Každý med je hodnocen dvakrát. Nejprve testuje potravinu akreditovaná laboratoř, zda splňuje kritéria českého medu. Těmito testy letos dvacet vzorků neprošlo. Podruhé je med kontrolován komisí specialistů, kteří posuzují barvu, konzistenci, vůni, chuť a celkový dojem. Letos získala již potřetí za sebou ocenění za nejlepší Med roku Dagmar Šormová z Prahy.
Cílem této akce, kterou připravuje každým rokem Pracovní společnost nástavkových včelařů, je přiblížit obor široké veřejnosti. Doprovodnou atrakcí je výstava vzorků medu. Barvy medu září od světle zelenkavé přes zlatou až po asfaltově černou, jsou zde k nahlédnutí i různé tvary sklenic a inspirativní etikety.
V České republice působí více než 50 000 včelařů. Na jednoho včelaře připadá zhruba 220 obyvatel, při srovnání s Evropskou unií zjistíme, že na jednoho včelaře máme čtyřikrát více lidí. Jeden kilogram medu se u nás pohybuje mezi 140 a 180 Kč, v zahraničí je tato cena určena pro půlkilové balení. Počet včelstev v tuzemsku je vyšší než před sto lety, nyní jich máme zhruba půl milionu. To ovlivňuje přenos nemocí i snůšku, která není natolik silná. V oboru chybí včelařský zákon a inspektor, který by reguloval rozsah včelstev v krajině.*