Krádeže úlů s včelami jsou v České republice smutnou realitou. Zloději prodávají včelstva dál jiným včelařům, kteří o jejich původu nemají ani tušení. Pracovní společnost nástavkových včelařů (PSNV-CZ) už před lety zavedla jednoduché opatření, které nepoctivcům ztěžuje život. Od roku 2009 vzniká registr cejchů, které si jednotliví majitelé na své úly vypalují.
Ne všichni včelaří na své zahradě. Profesionálové s většími počty včelstev, ale i malí hobby včelaři mívají svá stanoviště někde opodál za vesnicí nebo u lesa. Osamělé úly jsou bohužel lákadlem pro nenechavce z řad „kolegů“ i pro organizované překupníky. Neoznačené úly pak snadno prodají zájemcům o včelaření nebo včelařům, kteří o svá včelstva přišli.
PSNV-CZ před šesti lety přišla s návrhem úly cejchovat značkou svého majitele. Cejchování je od pradávna osvědčený způsob označení vlastnictví. Výžeh se těžko odstraňuje, zloději musí brousit hluboko do dřeva a zbroušená místa případné zájemce o koupi varují. Včelaři si mohou zvolit značku CZ s pořadovým číslem (například CZ 16), která má výhodu identifikace v případě prodeje úlů do zahraničí, u nás typicky do Polska. Ve velké oblibě jsou ale i iniciály včelařů nebo různé grafické symboly, viz www.psnv.cz/vcelarskecejchy.
Cejch zanesený v registru umožní dohledat, odkud úl pochází. „Nápad s cejchováním jsem ocenil, protože mám stanoviště i na odlehlých místech. Líbí se mi myšlenka, že to lumpům zkomplikuje život. Kdyby se takhle nechali registrovat i ostatní včelaři, měli bychom výborný systém na sledování původu úlů,“ říká Karel Jiruš, jeden z prvních včelařů, který si zaregistroval svou značku.
PSNV-CZ doporučuje před objednáním výroby cejchu nejprve značku registrovat, aby nedocházelo k její duplicitě. Cejchy se v současné době dají sehnat u několika výrobců.*
Kontaktní osoby:
Ing Karel Jiruš, koordinátor registru, tel. 724 486 577
Ing. Petr Texl, ředitel kanceláře PSNV-CZ, o. s., 728 717 375, reditel@psnv.cz