29.03.2013 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Charakteristika pruritu u psů s atopickou dermatitidou, hypersenzitivitou na bleší kousnutí nebo infestaci blechami

Pruritus je jedním z hlavních příznaků dermatologických onemocnění u psů

Je spojen s většinou dermatóz a objevuje se buď jako počáteční příznak (primární pruritus) nebo jako komplikace původně nesvědivých onemocnění (např. seborea, infekce, nezánětlivé alopecie). Mezi primárně pruritická onemocnění patří ektoparazitózy (kromě demodikózy), alergická onemocnění a některé neoplazie (např. epiteliotropní lymfom). Infestace blechami (FI, flea infestation), hypersenzitivita na bleší kousnutí (FBH, flea bite hypersenzitivity) a atopická dermatitida (CAD, canine atopic dermatitis) patří mezi tři hlavní pruritické dermatózy psů. Klinické příznaky zablešení jsou variabilní a závisí na počtu blech a také na toleranci hostitele na přímou iritaci kůže. Nealergičtí jedinci mohou snášet i velká množství blech s malými nebo žádnými klinickými důsledky a různým stupněm pruritu. Hypersenzitivita na bleší kousnutí je charakterizována svědivou papulární dermatitidou, v chronických případech se mohou objevit alopecie, krusty, hyperpigmentace a lichenifikace. Atopická dermatitida psů je diagnostikovánazejména na základě kritérií posuzujících léze a epidemiologii, která v kombinaci vykazují dobrou senzitivitu a specificitu. U pruritu se obvykle popisuje jeho přítomnost nebo nepřítomnost, nicméně další charakteristika (intenzita, frekvence, lokalizace) mohou mít také diagnostickou cenu. Cílem této studie bylo popsat pruritus u psů zablešených, psů s hypersenzitivitou na bleší kousnutí nebo psů s atopickou dermatitidou.
Do studie byli zařazeni psi pouze s jedním onemocněním (ne s jejich kombinací). Atopická dermatitida byla diagnostikována na základě vyloučení dalších pruritických onemocnění, splnění diagnostických kritérií a pozitivního intradermálního testu na vzdušné alergeny. U psů nebyly zjištěny žádné známky FI nebo FBH. Každé 4 týdny byl aplikován antiparazitární přípravek. Intradermální test na bleší extrakt byl negativní a alergie na krmivo byla vyloučena podáváním restringované diety po dobu šesti týdnů (bez klinického účinku). Hypersenzitiva na bleší kousnutí byla diagnostikována na základě typických kožních lézí na typických místech těla, vyloučení dalších pruritických onemocnění a výrazně pozitivní reakce v intradermálním testu na bleší alergen. Infestace blechami byla diagnostikována vyloučením dalších primárně svědivých onemocnění, zjištěním blech a negativním výsledkem intradermálního testu na bleší alergen.
Byly zjišťovány následující informace o pruritu: 1. nástup pruritu v souvislosti s nástupem lézí, 2. odhad intenzity pruritu (mírný, střední, výrazný), 3. odhad frekvence pruritu (mírná, střední, výrazná), 4. kvantifikace pruritu majitelem (na stupnici od 0 – normální pes, až po 100 – nejvíc svědivý pes, jakého si majitel umí představit), 5. datum nástupu pruritu, 6. přítomnost nebo absence sezónnosti, 7. lokalizace pruritu, 8. pro každou oblast pruritu zaznamenáno chování psa (škrábání, kousání, olizování nebo tření), 9. pinopedální reflex.
Do studie tak bylo zařazeno 91 psů s atopickou dermatitidou, 145 psů s hypersenzitivitou na bleší kousnutí a 110 psů zablešených. Nebyly zjištěny žádné rozdíly v postižení pohlaví. Ve srovnání s FI nebo FBH byla atopická dermatitida zjišťována u významně mladších jedinců. U psů s FBH a CAD byl zjištěn častější a intenzivnější pruritus oproti psům s FI. U psů s FI byl pruritus častěji lokalizován, na břiše a mediální straně stehen, u psů s FBH na zádech, dorsolumbární oblasti a ocase, u psů s CAD pak zejména na tlapkách, obličeji a krku, laterální straně hrudníku a axilární oblasti. V některých případech byla zjištěna statisticky významná kombinace chování a lokalizace pruritu. U zablešených psů bylo častěji zjištěno kousání radiu, karpu, tibie, tarsu, ventrální strany břicha a mediální strany stehen. U psů s hypersenzitivitou na bleší kousnutí kousání dorzolumbární oblasti, zádi a ocasu. U psů s atopickou dermatitidou pak tření obličeje a krku a zejména kousání a lízání tlapek.
V této studii bylo zjištěno, že přítomnost primárního pruritu je diagnostická u atopické dermatitidy a hypersenzitivity na bleší kousnutí, ale ne u zablešení. U zablešených psů byl primární pruritus popisován pouze u 64 % pacientů. U 14 % psů byl zjištěn pruritus sekundární. Pinopedální reflex vykazuje dobrou korelaci s diagnózou sarkoptového svrabu. U psů zařazených do studie byl zjištěn minimálně a tak se jeví jako užitečný nástroj v odlišení FI, FBH a CAD od dalších primárně pruritických onemocnění.
Pruritus je častým klinickým příznakem, nicméně není k dispozici jednoduchý diagnostický nástroj k určení jeho původu. Tato studie může pomoci v diagnostice primárního pruritu a rozlišení zablešení, hypersenzitivity na bleší kousnutí a atopické dermatitidy psů.
 
Bruet, V., Bourdeau, P.J., Roussel, A., Imparato, L., Desfontis, J.-C, Characterization of pruritus in canine atopic dermatitis, flea bite hypersenzitivity and flea infestation and its role in diagnosis. Vet Dermatol 2012;23:487-e93.   
 
Přeložila MVDr. Simona Králová-Kovaříková
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down