Onemocnění bývá častou příčinou chronického recidivujícího vomitu, případně průjmů.
Etiologie ani patogeneze tohoto onemocnění není zcela objasněna. Typické je zbytnění buněk v lamina propria gastrointestinální sliznice. Cílem práce bylo předložit charakteristiku mikrobiologického a histopatologického obrazu. Za tím účelem bylo vyšetřeno devět koček s chronickým přetrvávajícím vomitem či diareou. Klinické i rentgenologické vyšetření bylo u všech pacientů bez specifických příznaků. Ultrazvukem byly u všech koček zjištěny zvětšené mezenteriální mízní uzliny. Histologicky byly vyšetřeny bioptáty žaludku, duodena, jejuna, ilea a sestupného kolonu. Byl také odebrán vzorek tekutého obsahu z duodena, který byl mikrobiologicky vyšetřen na počet a druh zárodků, aerobních a anaerobních. Histopatologicky byla zjištěna u šesti nemocných koček lymfoplazmacelulární chronická idiopatická enteropatie (CIE), u tří koček eozinofilní CIE. Nebyly prokázány korelace
mezi klinickými symptomy a histopatologickými nálezy. Podle autorů nebyla prokázána ani souvislost mezi zvýšeným počtem zárodků v obsahu získaném z proximální části duodena a CIE ani korelace mezi obsahem vitaminů a rozsahem lézí v gastrointestinálním traktu.
Meneses F., Ehinger B., Gerhardt A. Meyer-Lindenberg A. Die chronisch-idiopathische Enteropathie bei der Katze. Berl Münch Tierärztl Wschr 2003;116:340-345.