29.06.2010 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČIŽP zajistila jednoho z nejohroženějších papoušků světa

Papoušci byli po zadržení umístěni do centra CITES

Začátkem června zadrželi celníci s inspektory ČIŽP v Praze na letišti v Ruzyni 18 vzácných papoušků včetně tří celosvětově ohrožených arů kobaltových (Anodorhynchus leari).
Ptáci byli nalezeni při kontrole vozidla a během čtyř domovních prohlídek u chovatelů papoušků v jihomoravském a východočeském kraji. Výsledkem akce byl naprosto ojedinělý záchyt 3 arů kobaltových, což je jeden ze světově nejvíce ohrožených druhů. Dále bylo zajištěno pět arů hyacintových Anodorhynchus hyacinthinus, tři amazoňané rudoocasí Amazona brasiliensis, čtyři amazoňané velcí Amazona oratrix a po jednom jedinci druhů ara zelený Ara ambiguus, amazoňan červenočelý Amazona rhodocorytha a amazoňan tukumanský Amazona tucumana.

Jedno ze zadržených mláďat arů kobaltových. Odřená ocasní pera prozrazují, v jakých podmínkách byli ptáci převáženi.
Všechny tyto druhy jsou přímo ohrožené vyhubením a jsou velmi cenné i z chovatelského hlediska. Nejvzácnější z nich je ara kobaltový, který se vyskytuje již jen na dvou malých lokalitách ve východní Brazílii. BirdLife Int. odhaduje jeho volně žijící populaci na 250 až 500 párů. V zajetí je chováno jen několik těchto velkých papoušků, například v Evropě chová tento druh legálně pouze Loroparque Fundacion na ostrově Tenerife. Přestože se v posledních letech díky intenzívní ochraně počet arů kobaltových v přírodě zvyšuje, je stále jedním z velmi ohrožených druhů živočichů světa a jeho záchyt v ČR svědčí o důležitém zapojení českých občanů do nelegálního obchodu s ohroženými druhy.
Hlavní příčinou ohrožení arů kobaltových je vybírání mláďat kvůli nelegálnímu obchodu, dalším důvodem je i ničení původního biotopu – porostů palem licuri – kvůli pastvě dobytka. Arové kobaltoví hnízdí v dutinách a na římsách pískovcových skal, mohou mít 1 až 2 mláďata, která se líhnou v období od prosince do května. Ptáci dospívají ve 2 – 4 letech a dožívají se 30 – 50 let.
Vybírání mláďat z hnízd za účelem ilegálního vývozu z Brazílie je hlavní příčinou prudkého poklesu populace i u arů hyacintových (v přírodě zbývá 3 tisíce jedinců), amazoňanů rudoocasých (v přírodě 4 tisíce jedinců) a amazoňanů červenočelých. Pytláci prodávají vybraná mláďata či překupníkům, kteří je prostřednictvím kurýrů transportují do Evropy v úkrytech pod oblečením či v zavazadlech. V Evropě jsou papoušci dochováni a poté deklarováni jako odchovy v zajetí od evropských chovatelů. Výjimkou není ani padělání dokladů, korupce a další podvody.
Zajištění arové kobaltoví jsou mláďata, která ještě potřebují dokrmování. Absolvovali strastiplný dlouhý převoz do ČR, při němž byli nacpáni všichni v malé bedně v kufru auta. Papoušci byli po zadržení umístěni do zabezpečeného zařízení v záchranném centru CITES, kde dostávají tu nejlepší možnou péči a postupně se vzpamatovávají. Pokud nepodlehnou následkům transportu a všeho, co je potkalo, stanou se snad součástí záchranného programu pro tento druh.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down