Ministr zemědělství Jan Fencl označil za priority při vyjednávání s Evropskou unií o kapitole zemědělství zvýšení základních produkčních kvót pro chov skotu a ovcí, na něž se vážou přímé platby a prémie, spolu se zachováním základní plochy pro ornou půdu. V těchto kategoriích bude ČR usilovat o zvýšení limitů i za cenu některých ústupků v jiných oblastech, uvedl Fencl.
Evropská komise totiž v revidovaném návrhu navrhla pro ČR u většiny regulovaných komodit podstatně nižší kvóty, než česká strana požadovala. Většina byla snížena i proti prvním návrhům Bruselu z ledna letošního roku. Např. u mléka zněl český požadavek na 3,1 miliónu tun ročně, komise jej v návrhu společné pozice zredukovala na 2,5 miliónu tun, nejmarkantnější snížení je však v kategorii krav bez tržní produkce mléka určené především k odchovu telat, kde proti požadavku 230 000 kusů zní nabídka EK na pouhých 52 853 těchto krav.
„Kvóty pochopitelně ještě neznamenají, že by čeští zemědělci měli zvířata chovaná nad tyto limity povinně zlikvidovat. Kvóty vyjadřují, kolik produkce je Unie ochotna zahrnout do financování v rámci společné zemědělské politiky," uvedl náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek. Při neúspěšném vyjednávání by to ovšem podle odborníků vedlo k poklesu konkurenceschopnosti a rentability těchto odvětví právě kvůli celkovému snížení finančních podpor.
„Za těchto okolností bychom museli být proti vstupu do Unie," řekl předseda Českého svazu chovatelů masného skotu Jan Chytil, který proti snížení kvót důrazně protestuje. „Chov masného skotu je novým, dynamicky se rozvíjejícím odvětvím. Jejich chov v ČR prakticky započal až v roce 1994. V současnosti je v tomto systému chováno již přes 100 tisíc krav, přičemž tyto počty se každoročně zvyšují zhruba o 20 procent," dodal Chytil.