Postup výroby monoklonálních protilátek musí projít ještě sérií testů, aby se mohl stát alternativou pro léky typu Tamiflu.
Krev odebraná čtyřem lidem ve Vietnamu, kteří přežili nákazu virem ptačí chřipky H5N1, uchránila laboratorní myši před infekcí několika kmeny tohoto viru.
Cameron Simmons z Oxfordské univerzity, který působí i v nemocnici pro tropické nemoci v Ho Či Minově Městě ve Vietnamu, připravil s dalšími odborníky monoklonální protilátky proti viru aviární influenzy.
Krev pacientů, kteří se uzdravovali ze španělské chřipky v roce 1918 byla použita k transfuzi a podílela se na padesátiprocentním snížením úmrtnosti během pandemie.
Pozitivním vietnamským pacientům byl v období mezi lednem 2004 a únorem 2005 odebrán vzorek krve k produkci monoklonálních protilátek. Ty pak použili vědci u myší uměle nakažených virem H5N1. Většina myší, které dostaly protilátky, přežila, zatímco neléčené myši uhynuly.
Protilátky působily i 72 hodin po nakažení, což je výhoda oproti antivirovým lékům, které musejí být nasazeny do 48 hodin, aby byly účinné.
Postup výroby monoklonálních protilátek musí projít ještě sérií testů, aby se mohl stát alternativou pro léky typu Tamiflu, jehož zásoby má i Česká republika.
Ve světě si vyžádal virus H5N1 podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) 185 lidských životů.