Na rozdíl od minulého roku, kdy nemoc přenášeli na drůbeží chovy stěhovaví ptáci, letos se ptačí chřipka šíří přímo mezi chovným ptactvem v rámci obchodu s živým inventářem.
V Jižní Koreji bylo letos potvrzeno šesté ohnisko infekce u drůbeže virem H5N1, v Pákistánu třetí. Vysoký představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) David Nabarro v pátek prohlásil, že na rozdíl od minulého roku, kdy nemoc přenášeli na drůbeží chovy stěhovaví ptáci, letos se ptačí chřipka šíří přímo mezi chovným ptactvem v rámci obchodu s živým inventářem.
V Pákistánu byla nákaza zjištěna ve všech případech u drůbeže chované v soukromých domech. Úřady plánují v okruhu tří kilometrů kolem statku vyhubit veškeré ptactvo. Podobným opatřením v předchozích týdnech padlo za oběť již několik tisíc kusů drůbeže.
Ve světě se virem H5N1 infikovalo přes 260 osob, přes 160 z nich nákaze podlehlo. Nejvíce obětí pochází z Asie, kde byl virus v roce 2003 poprvé objeven. Do Evropy se ptačí chřipka přenesla na podzim 2005, žádnou lidskou oběť si zde zatím nevyžádala. Zvýšená pozornost věnovaná ptačí chřipce souvisí s obavami, že vir by mohl zmutovat, stát se přenosným mezi lidmi a způsobit pandemii.