Ve dnech 8 až 10. září 2011 se konala v Bruselu 25. konference ESVD-ECVD. Konference byla rozdělena do dvou sekcí. První byla věnována obecnému vzdělávání v dermatologii. Druhá sekce byla vědecká a přednášely se zde výsledky studií a nejnovější poznatky z dermatologie.
První den byl ve vzdělávací sekci věnován infekčním onemocněním. Přednášky zahájil Prof. Morris z Univerzity v Pensylvánii (USA) s tématem přístup k papulární/pustulární dermatitidě a pyodermii. Velmi zdůraznil důležitost získání pečlivé anamnézy a provedení důkladného dermatologického vyšetření, jako např. seškrabu, cytologického a trichoskopického vyšetření. Takto lze podle něj stanovit diagnózu u 90 % případů. Zdůraznil, že když jsou v cytologii přítomné tyčky, je potřeba vždy provádět vyšetření kultivací v laboratoři. Dalším přednášejícím byl prof. Carlotti z Aquivet Clinique Vétérinaire (Francie). Ve své první přednášce se věnoval nejvíce syndromu bakteriálního přerůstání u psů, zdůrazňoval, že v těchto případech je kontraindikováno použití kortikosteroidů. Ve svých dalších přednáškách se věnoval nejnovějším poznatkům v terapii superficiálních mykóz a lokální antimikrobiální terapii. Téma virové kočičí infekce přednesl prof. Declerq z univerzity v Gentu (Belgie), naléhal na posluchače, aby vždy zkontrolovali jazyk a dutinu ústní, protože při kalicivirových infekcích se spolu se změnami na kůži vyskytují změny i v dutině ústní. Prof. Lloyd z Královské veterinární univerzity v Hertfordshiru (Velká Británie) věnoval své přednášky terapii pyodermie a přístupu k antibiotické terapii. Poukázal na to, že např. při pseudomonádových infekcích velmi pomáhá lokální odstranění biofilmu. Dále zdůraznil, že je důležité dodržovat ve veterinárních praxích preventivní hygienická opatření vypracovaná skupinou lékařů FECAVA. Tato doporučení byla již přeložena do českého jazyka a jsou uvečejněna na stránkách ČAVLMZ.
Druhý den kongresu byla vzdělávací sekce věnována vybraným kontroverzním onemocněním. Prof. Morris přednesl téma kožních reakcí na léčiva a vaskulitidy, a jak je lze od sebe navzájem odlišit. Prof. Carlotti se věnoval tématu ischemické dermatopatie a její terapii, jako současný lék první volby označil propentoxyphilin (Karsivan) a zdůraznil, že toto onemocnění je dědičné a že by nemocní jedinci neměli být zařazováni do chovu. Téma juvenilní celulitidy a lupoidní onychodystrofie přednesl prof. Declerq.
Třetí a poslední den kongresu byl věnován alergiím. Prof. Willemse se věnoval tématu atopické dermatitidy u psů a koček. Uvedl, že na tomto onemocnění se podílí genetická výbava jedince, ale také další faktory, jako je např. odebrání štěněte od feny dříve než v osmi týdnech. Prof. Jackson z Dermatology Refferal Services v Glasgow (Skotsko) se věnovala tématu potravních alergií a jejich terapii u psů a koček. Po každé z přednášek následovala plodná diskuse s přednášejícím. Celý kongres byl pro veterinární praxi velmi přínosný.
MVDr. Martina Načeradská