Podle ministerstva zemědělství se k nám dováží polská vejce za dumpingové ceny. Zákazníci by měli kupovat především česká vejce, která mají na skořápce český kód, jsou čerstvá a chovy pravidelně kontrolované. V letošním roce zvýšila Státní veterinární správa (SVS) počet kontrol potravin.
Vejce, stejně jako ostatní živočišné produkty, musí dovozci nahlašovat SVS den před dovozem. Obchodní řetězce podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda toto pravidlo nedodržují.
Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se k nám vozí přebytky z polského trhu. Pokud dostávají polští producenti vajec skryté podpory, jejich konkrétní struktura není známá.
Náklady na produkci jednoho vejce se u nás průměrně pohybují mezi 1,50 až 1,70 Kč za kus. V současné době je tato hodnota nižší, činí 1,20 koruny, a výrobci jsou ve ztrátě. Dovozová vejce se na český trh importují za ještě nižší ceny, asi 0,8o Kč za kus. Loni k nám bylo importováno téměř 800 milionů vajec, tj. meziročně o 123 milionů více. Průměrná spotřeba vajec za rok se v České republice pohybuje okolo 260, většinou z tuzemské výroby. Cena vajec v obchodech byla loni 3,10 koruny za kus.
Na skořápce každého vejce by měly být vždy kódované informace o chovu, výjimka existuje u firem do 50 nosnic. První číslo na vejci označuje metodu způsobu chovu drůbeže, písmena označují zemi původu a dále je uvedeno registrační číslo chovu. Pokud jde o chov v ekologickém zemědělství, je první číslo kódu 0. Pokud jde o chov ve volném výběhu, značí se 1, dvojka udává chov v halách na podestýlce a trojka chovy v obohacených klecích.*
Zdroj: www.ctk.cz