Letos se opět, tentokrát 10. ledna, v německém tisku objevila zpráva o možném problému s nadužíváním antibiotik u drůbeže v Německu, s tím, že hrozí v drůbežím mase nebezpečí reziduí těchto léčiv.
Publikované výsledky testů v Německu nepocházely sice z úředně odebraných vzorků, přesto rozhodl Milan Malena, ústřední ředitel SVS okamžitě o tom, aby byly všechny zásilky drůbežího masa z Německa vyšetřeny na přítomnost reziduí antibiotik. Mnoho zásilek drůbežího masa do ČR z Německa sice nepřichází, nicméně se podařilo odebrat 7 vzorků, a to kuřecího, krůtího a kachního masa. Vzorky byly vyšetřeny ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě multidetekční metodou vysokoúčinné kapalinové chromatografie s hmotnostní detekcí, která je schopna změřit až 70 druhů antibiotik. Vše bylo v pořádku. Tudíž německou veterinární autoritou deklarovanou zdravotní nezávadnost drůbežího masa jsme potvrdili.
Antibiotika se smí používat pouze léčebně, a zvířata mohou být poražena k lidské spotřebě až po uplynutí ochranné lhůty léčivého přípravku tak, aby bylo zajištěno, že se rezidua z organismu vyplavila a maso již bylo „čisté“. Ze sledování toho, jak je tomu v našich chovech, což monitoruje státní veterinární dozor, vyplývá, že česká drůbež neobsahuje nadlimitní obsah reziduí antibiotik, o čemž je možné se i přesvědčit z výsledků monitoringu reziduí a kontaminantů, které jsou každoročně publikovány na webových stránkách www.svscr.cz, a to v rubrice publikace (Kontaminace potravních řetězců cizorodými látkami).
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS