Zájemci o poměrně mladý avšak neméně zajímavý obor ve veterinární medicíně, neurologii, se sešli poslední dubnový víkend opět v kongresovém sále pražského IKEMu.
V návaznosti na první mezinárodní neurologickou konferenci připravil Dr. Velebný a veterinární lékaři z Veterinární nemocnice AA-Vet ve spolupráci se společností NOVIKO a. s. přednášky a praktický seminář zaměřený na křečové stavy ve veterinární medicíně a neurologické problémy obecně. Sobotní přednášky v anglickém jazyce, simultánně tlumočené Dr. Kašparem, patřily předním evropským odborníkům na veterinární neurologii Dr. Plattovi a Dr. Garosimu. Přednášející seznámili posluchače s křečovými stavy – epileptickými záchvaty, klasifikací epileptických křečí a paroxysmálními (rekurentními) záchvaty epileptického i jiného původu a se stavy, které by mohly epileptické křeče napodobovat (synkopa, narkolepsie, generalizované a svalové křeče). Autoři se zabývali diferenciální diagnózou těchto stavů – příčinou extra-kraniálních reaktivních záchvatů (hepatoencefalopatie, hypoglykémie, iontová dysbalance, hyperlipidémie, polycytémie, renální encefalopatie, hypothyroidismus, intoxikace a karence thiaminu), příčinou intrakraniálních primárních záchvatů, kdy změna v mozku není strukturálně prokazatelná a sekundárními epileptickými záchvaty, které jsou charakterizované strukturálními změnami a vyvolané tumorem mozku, zánětlivými a infekčními onemocněními CNS a traumaty hlavy. Při vyšetření neurologického pacienta je neméně významná anamnéza, např. věková predispozice, podrobný popis záchvatu majitelem, rodinná anamnéza aj., která klinikovi usnadní stanovení diagnózy. Epileptiformní záchvaty nejsou samostatným onemocněním, ale klinickými příznaky onemocnění předního mozku. Jejich diagnóza se opírá o věk a projevy (plemena s vysokou incidencí idiopatické epilepsie), nález normálních hematologických a biochemických hodnot, anamnézu a charakteristické záchvaty konzistentní s idiopatickou epilepsií a absenci abnormit zdravotního stavu mezi záchvaty. Lékem volby pro terapii epilepsie u psů je fenobarbital a pro refrakterní stavy bromid draselný aplikovaný současně s fenobarbitalem. U koček se osvědčil diazepam, který je u psů kvůli rychlé metabolizaci, nízké vstřebatelnosti a možnosti vzniku tolerance v rozmezí jednoho až dvou týdnů pro hlavní terapii nevhodný.
V neděli proběhla praktická část, kde si mohli posluchači ověřit své znalosti a stanovit diagnózu neurologických poruch u psů a koček z videozáznamů. Poznatky na vysoké odborné úrovni ocenili všichni veterinární lékaři s praxí malých zvířat i přítomní specialisté zabývající se neurologií a neurochirurgií. Kdo se chce o zmíněném oboru dozvědět více, neměl by příští rok na třetí neurologické konferenci chybět.