Devítidenní konference v thajském Bangkoku pořádané Mezinárodním svazem pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) se zúčastnilo více než 5000 delegátů z několika desítek zemí. Jejím cílem byla výzva k zastavení produkce nových geneticky modifikovaných organismů a důsledná ochrana světové fauny a flóry.
Vědci, ekologičtí aktivisté a politici z celého světa kladli důraz zejména na ochranu žraloků; kvůli lovu bylo vyhubeno
více než 90 % žraločí populace. Žraločí ploutve jsou stále více považovány za kulinářskou delikatesu. Účastníci konference hodnotili rovněž rozšiřující se genetickou modifikací řady potravinových produktů a vyzvali k
ročnímu moratoriu na většinu jejich produkce.
IUCN zveřejnil seznam více než 15 500 zástupců fauny a flóry, od žraloků po žáby a jehličnaté stromy, kteří čelí v současné době vyhynutí. Ohrožena je téměř třetina všech obojživelníků a skoro polovina sladkovodních želv.Vyhynutí čelí také každý osmý pták a čtvrtina savců. IUCN byl založen v roce 1948 a sjednocuje 81 států, 114 vládních institucí, přes 800 nevládních organizací a na 10 000 expertů z více než 181 zemí. Poslední kongres se konal v roce 2000 v jordánském Ammánu.