21.06.2012 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ektoparaziti psů a koček

Tiskové setkání připravené společností Bayer na téma Ektoparaziti – zdraví vašeho psa a kočky ovlivňuje i zdraví vaše proběhlo začátkem března v Praze. Odborné přednášky Dr. V. Bartoše (Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové)a prof. V. Svobodové, CSc. (Ústav patologické morfologie a parazitologie VFU) byly zaměřeny na prevenci a ochranu zdraví psa, kočky a člověka před ektoparazity.

Blecha se převážně řadí mezi druhově specifické parazity, kteří preferují psí či kočičí kůži. Když postrádá potravu (krev), napadá i člověka. Blechy představují celoroční riziko infestace. V srsti zvířete nacházíme jen dospělé blechy, ale i vajíčka, která vypadávají ze zvířete celoročně do vnějšího prostředí. Většina vývojových stádií blech (95%) se nachází v okolí, ve kterém se zvíře pohybuje. Jedna blecha naklade až 50 vajíček denně. Larva se živí trusem dospělých blech, poté se zakuklí a může tak přežívat více než sto dní.
Blechy zvíře zneklidňují, mohou přenášet vývojová stádia tasemnice a způsobovat alergie na bleší bodnutí. Bleší slina je jedním z nejčastějších alergenů psa. Jedno bleší kousnutí může u alergického jedince způsobit až třítýdenní svědění po celém těle a následné dlouhotrvající kožní potíže. Zablešení zvyšuje také riziko začervení – infekce tasemnicí psí Dipylidium caninum. Zablešená kočka je zdrojem infekce, „nemoci z kočičího škrábnutí“. Projevuje se u člověka bolestivým zduřením mízních uzlin, horečkami a vyžaduje antibiotickou terapii. Výsledky výzkumu ukazují, že v České republice se více než 50 % koček setkalo s původcem této infekce. Kočky na rozdíl od lidí snášejí infekci bez jakýchkoli projevů onemocnění.
Vajíčka blech na svém oděvu může přinést člověk chovající doma zvíře. Vajíčka červů mohou být schovaná v nepatrné hromádce půdy, kterou si přineseme domů na botách. Kočky velmi rády olizují různé předměty. Ty na sobě mohou nést právě stopy parazitů. Proto je důležité kočky i psy pravidelně ošetřovat proti vnějším parazitům a také je odčervovat alespoň 1 x za 3 měsíce (např. přípravky řady Drontal).
U spot-on přípravků (pipet) musí být aplikace prováděna opakovaně v měsíčních intervalech. Obojek Kiltix má účinnost sedm měsíců a letošní novinka Foresto až osm měsíců. Antiparazitární obojky po nasazení ze zvířete nesnímáme. Jejich účinek je dostatečný pouze při dlouhodobém 24hodinovém nasazení.
Výskyt klíšťat v rámci ročních období se prodlužuje. Důvodem je neustálé zvyšování zimních teplot a současně narůstající tolerance klíšťat k nižším teplotám. Mezi onemocnění přenášená klíšťaty patří lymská borelióza, klíšťová encefalitida, babesióza, erlichióza, ricketsióza, anaplazmóza aj.,jejichž výskyt se každoročně zvyšuje. Bakterií Anaplasma phagocytophilum  je infikováno 5 – 6 % klíšťat, 20 % psů má v krvi protilátky. U borélií je výskyt vyšší, např. na jižní Moravě byly zjištěny u 18,4 % klíšťat a protilátky u více než 10 % psů. Výskyt klíšťové encefalitidy je nižší, pozitivních je asi 1 – 3 % klíšťat, ale jedná se o vysoce závažné onemocnění; počet případů u lidí na Moravě v loňském roce stoupl o 20 %.
Je třeba dbát na to, aby byly striktně rozlišeny přípravky pro psy a kočky. Existují antiparazitika, která jsou pro kočky po aplikaci životně nebezpečná. Velkou výhodou moderních antiparazitik je jejich repelentní účinek. Vyznačují se tzv. hot foot efektem - efektem rozpálené plotny. Jakmile se parazit dostane na takto ošetřenou kůži, dostává se do kontaktu s antiparazitikem, které okamžitě ovlivní nervový systém klíštěte a tím vyvolává specifický pohyb končetin. Na tomto povrchu se nedokáže udržet, odpadá a rychle hyne. Pravidelnou aplikací antiparazitik zajistíme u zvířete průběžnou ochranu (např. Advantix spot-on pro psy, aplikace 1x měsíčně).
Komáři mohou být přenašeči dirofilariózy. Obě formy dirofilariózy kožní i srdeční byly známé zejména v tropických a subtropických zemích, ale kolem roku 2000 se dostaly vlivem cestování se psy a importem nových zvířat k nám a začaly se úspěšně šířit. Dirofilarióza se nejvíce přenáší v letním období, zejména pokud nastane zvýšení populací komárů. Vyskytuje se běžně nejen v teplých exotických zemích, ale i v jižních státech Evropy, jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko. V posledních letech jsme se s těmito dříve exotickými onemocněními začali setkávat i u nás. Nejvyšší výskyt obou forem dirofilariózy je na jižní Moravě na Břeclavsku a Hodonínsku. Podkožní dirofilarióza několikanásobně převyšuje výskyt srdeční dirofilariózy.
Mezinárodní průzkum byl realizován v září roku 2011 mezi 1 500 chovateli psů a koček  (750 majitelů psů, 750 majitelů koček), kteří měli zkušenost s užíváním přípravku typu spot-on. Vzorek respondentů byl rovnoměrně zastoupen v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Velké Británii. Výzkum přinesl alarmující zjištění o jejich nedostatečné péči v prevenci domácích mazlíčků před nebezpečnými parazity. 77 % chovatelů ošetřuje v průměru méně než třikrát ročně namísto celoročně, jak vyžaduje účinná ochrana před parazity. Během většiny roku tak ohrožují zdraví zvířete i své.
 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down