Česká společnost veterinárních oftalmologů připravila poprvé v historii setkání Evropské společnosti veterinárních oftalmologů (ESVO) a Východní evropské společnosti veterinárních oftalmologů (EESVO).
Evropská konference se konala v pražském barokním Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí, v sále Emmy Destinové, ve dnech 11. až 14. října. Hlavním tématem konference byla retina and vitreoretinální chirurgie. Odborný program zahájil MVDr. Jiří Bránek, Ph.D., a přivítal spolu s prof. MVDr. Alexandrou Trbolovou, Ph.D. přítomné posluchače, významné osobnosti veterinární oftalmologie a hlavní přednášející, Adolfo Guandaliniho, DVM, PhD, Dipl. ECVO DIU Chir. RetinoVitreenne a Joe Wolfera, DVM, DACVO. Vitreoretinální chirurgii u psa, krok za krokem a postoperativní péči sítnice se věnoval v pátek J. Wolfer. Přednášky A. Guandaliniho se týkaly vzniku odchlípení sítnice… od sklivce k sítnici a revmatogenní versus nerevmatogenní RD. Je nezbytné stanovit, jak dlouho pacient trpí odchlípením sítnice (retinal detachment, RD), ale to není vždy možné, jednak proto, že zvíře nemůže komunikovat, takže onemocnění trvá měsíce až roky než je odhaleno, obvykle si někdo všimne, že je něco špatně, když je postiženo i druhé oko.
Dr. Pavel Stodůlka (Gemini Eye Clinics, Praha, Wien) první ve světě implantoval presbyopický difraktivní fakic IOL (2014) a je spolupracovníkem nové laserové kapsulotomie Capsulaser. Získal první cenu v inovativní kategorii svého videa Capsulaser v Kodani (2016). Dokázal, že implantací umělé rohovky bostonského typu lze pacientům trpících slepotou vrátit zrak. Nová fakická difrakční čočka řeší presbyopii (vetchozrakost) a zbavuje lidi potřeby brýlí na čtení. Ta se objevuje téměř u každého člověka nad 40 let věku. V minulosti se tato vada řešila výměnou oční čočky za umělou.*
Bližší informace najdete v listopadovém čísle časopisu Veterinářství.