Počet žraloků rapidně klesá s rostoucí poptávkou po žraločím mase na asijských trzích
Ministři zemědělství a rybolovu Evropské unie dnes v Lucemburku souhlasili se zásadním omezením lovu žraloků, které před nedávnem navrhla Evropská komise. Počet žraloků v mořích od poloviny 80. let minulého století rapidně klesá s rostoucí poptávkou po žraločím mase na asijských trzích. Brusel však nyní musí vypracovat konkrétní legislativní návrh, jak omezení dosáhnout.
V současnosti je lov žraloků regulován jen velmi mírně. V EU je například zcela zakázán lov žraloků jen pro ploutve, který se rozrostl kvůli rostoucí oblibě polévky ze žraločích ploutví. Zákaz je často porušován a unijní úředníci nemohou lovce žraloků nijak potrestat. To by se mělo s novými pravidly změnit, Brusel chce navíc zcela zakázat odřezávání ploutví z těla žraloka na palubě rybářských lodí a ploutve bude rovněž zakázáno jakkoliv přepravovat a převážet.
Komise chce také co nejdříve podstatně zpřísnit kvóty na lov žraloků a chce více specifikovat rybářské náčiní, které může být pro takový lov použito. Rybáři budou muset navíc do vody vrátit jakéhokoliv žraloka, které chytí náhodou, a který bude mít šanci na přežití. Již podle staršího návrhu Evropské komise bude od roku 2010 zcela zakázán lov takzvaných hlubokomořských žraloků.
Zpřísnění pravidel se v EU dotkne především rybářů, kteří loví ve vodách Severního moře a v dalších severněji položených částech Atlantského oceánu. Tam je totiž lov žraloků a dalších paryb nejvíce rozšířen. Z nedávné studie Mezinárodní unie pro ochranu přírody vyplývá, že je nadměrným odlovem v současnosti ohrožena až jedna třetina druhů žraloka lovených ve vodách EU.
Podle OSN jsou ve světě každoročně zabity desítky milionů žraloků. Vědci odhadují, že od roku 1950 zmizelo ze světových moří a oceánů 90 procent velkých ryb (včetně žraloků). Žraloci se přitom rozmnožují velmi pomalu, takže trvá desítky let, než se dorovná jejich početní stav v oblastech, kde byli vyhubeni. Příliš často jsou loveni rychleji, než se stačí rozmnožovat.
Mezinárodních omezení pro lov žraloků bylo zatím málo. USA zakázaly uřezávání ploutví žralokům v Atlantiku v roce 1993 a v Pacifiku v roce 2002. O dva roky později se připojilo k zákazu USA o zákazu lovu kvůli ploutvím v Atlantickém oceánu více než 60 zemí.
Před deseti lety přiměla hrozba vážného plenění žraločích populací na světě vlády zemí OSN k přijetí Mezinárodního akčního plánu pro žraloky, ve kterém se zavázaly vytvořit plány na záchranu žraloků ve svých vodách.