Vzhledem k ničivým záplavám, které během posledních dní postihly Českou republiku, začala Evropská komise okamžitě zkoumat způsoby, jak konkrétně vyjádřit svoji solidaritu s ní. Za účelem vytvoření nástroje rychlé pomoci evropští komisaři Verheugen a Barnier navrhli zkombinovat dostupné prostředky z fondů ISPA a Phare.
Až 48 milionů eur dosud nepoužitých z fondu ISPA by mělo být okamžitě přesunuto na projekty obnovy dopravní infrastruktury a životního prostředí ve zdevastovaných oblastech. Projekty by se měly týkat opravy a vyčištění systémů dodávek pitné vody, veřejných kanalizací a čističek odpadních vod. Poskytnuté fondy by mohly být rovněž použity na urychlenou opravu důležitých dopravních cest jako jsou mosty nebo železniční tratě. Obvyklá pravidla používaná v Evropské unii pro fond ISPA by mohla být výjimečně upravena vzhledem k mimořádnosti situace v České republice. Konkrétně ISPA bude financovat projekty až do výše 85% a Evropská komise nebude trvat na obvyklém rovném podílu mezi projekty týkajícími si dopravy a životního prostředí.
Evropská komise dále zvýší letošní rozpočet Phare pro Českou republiku o 9,75 milionu eur. Tyto fondy by měly být automaticky použity jako nouzová pomoc a doplní pomoc poskytnutou prostřednictvím programu ISPA se zaměřením na zlepšení životních podmínek občanů postižených záplavami a na opravu poškozeného kulturního bohatství země.
Evropská komisařka Wallstromová dále uvedla, že Evropský úřad pro kontrolu a informace o civilní ochraně obdržel z České republiky žádost o pomoc, která byla předána členským státům Evropské unie. Celá řada z nich již oznámila, že do České republiky pošlou týmy expertů i nezbytné vybavení.