V roce 2008 byl 18. listopad vyhlášen v EU za Evropský antibiotický den. Má být připomínkou kampaně za rozumné používání antibiotik. Veterinární lékaři s těmito snahami souhlasí, jak již mnohokrát deklarovali, a to především kvůli vzrůstající rezistenci bakteriálních původců nákaz vůči antibiotikům. Nicméně je smutným paradoxem, že již delší dobu a opakovaně nejsou k dispozici některá potřebná veterinární antibiotika. Co je příčinou?
Právě na příkladu z posledních týdnů Komora veterinárních lékařů upozorňuje na rizika výroby antibiotik a dalších léčiv v jedné, popřípadě několika vzdálených asijských zemích. Navrhovaná evropská legislativa a očekávané rozšíření centrální registrace léčiv těmto problémům nezabrání, spíš je znásobí. Která česká či evropská firma si bude moci dovolit zaplatit za centrální celoevropskou registraci nového léčebného přípravku násobky současného poplatku národní registrační autoritě a ještě očekávat tvrdé regulace a indikační omezení? Přesun výroby léků mimo Evropu, podporovaný i dalšími politickými regulacemi, je cestou do záhuby.
Komora veterinárních lékařů není subjektem, který by mohl zajistit na trhu chybějící léčiva. Její prezidentka Radka Vaňousová upozorňuje, že podle zákona o léčivech je možné při léčbě zvířat veterinární preparát nahradit humánním ve smyslu kaskády dostupnosti. Ovšem je možné, že tím se problém s nedostatkem pouze odsune a rozšíří.
Nicméně při příležitosti Evropského antibiotického dne je dobré zopakovat apel: Antibiotika používat zodpovědně, dodržovat předepsané dávkování i dobu léčby, nevysazovat léky, jakmile dojde ke zdánlivému zlepšení zdravotního stavu zvířete i člověka. A hlavně antibiotika používat jen na bakteriální infekce, nikoliv na virové, jako je například chřipka, na ty antibiotika opravdu nezabírají!*
Josef Duben
PR KVL