Nákaza ptačí chřipky se v Indonésii rozšířila do 31 z 33 provincií.
Na Jávě zemřelo letos v únoru pět lidí nakažených virem H5N1. FAO varuje před dalším šířením této nemoci a nabádá mezinárodní společenství ke spoluúčasti na jejím potlačení.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství FAO varuje, že v Indonésii je velmi vážná až kritická situace v šíření ptačí chřipky, i když vládní a další veřejné orgány a mezinárodní společenství se s velkým úsilím pokoušejí o likvidaci této nebezpečné nemoci.
Zprávy World Poultrymeat uvádějí, že virus ptačí chřipky je endemický na Jávě, Sumatře, Bali a sousedním ostrově Sulawesi a nemoc vypukla také v dalších oblastech Indonésie. Ve východní části Jávy, která je nejlidnatějším indonéským ostrovem, zemřelo letos v únoru pět lidí nakažených virem H5N1. Ředitel veterinárního oddělení FAO Joseph Domenech prohlásil, že úmrtnost lidí na ptačí chřipku je v Indonésii největší ve světě a dojde zde k dalším úmrtím lidí, pokud příslušné orgány nezačnou proti této zákeřné nemoci bojovat. J. Domenech dále varoval, že vysoká míra cirkulace viru u drůbeže na území Indonésie by mohla vytvořit podmínky pro mutaci a eventuální příčinu pandemie chřipky u lidí. Řekl, že postižení Indonésie ptačí chřipkou je tak závažné, že všichni mezinárodní partneři a národní vlády musí více usilovat, aby se šíření této nemoci mezi drůbeží zastavilo, a boj proti viru mají považovat za nespornou prioritu. Mezi hlavní potíže Indonésie v potírání viru ptačí chřipky patří silná decentralizace administrativy, nedostatečná zainteresovanost komerčních producentů drůbeže a neostatečné zdroje pro veterinární služby a kontrolní kampaně.
FAO také upozorňuje, že se objevují nové varianty H5N1, které mohou být příčinou nedostatečné účinnosti vakcíny při celkové ochraně drůbeže proti chřipce.
http://www.agra-net.com