Bojovníci za práva zvířat letos vystupňovali protestní kampaň, při níž shromáždili 11 milionů podpisů pod petici vyzývající ke zrušení akce v jihočínském městě Jü-lin. V Číně je kvůli této kulinářské akci každoročně obětováno kolem deseti milionů psů.
V jižní Číně proběhl v červnu tradiční festival psího masa, z něhož se připravují nejrůznější speciality. Aby byl produkt co nejčerstvější, kuchaři kuchají zvířata přímo na místě. Zejména tyto praktiky vyvolaly ostrou kritiku a protesty ochránců práv zvířat. Psi jsou před utracením vystaveni velmi krutému zacházení. Bývají shromážděni v malých klecích, svezeni ze všech koutů země. Do Jü-linu obvykle dorazí v zuboženém stavu, hladoví, dehydrovaní, zmlácení a vyčerpaní. Mnozí cestou uhynou. Mají na krku obojky, což svědčí o tom, že byli ukradeni majitelům.
Tradice pojídání psího masa je v Číně, Jižní Koreji a dalších asijských zemích stará bezmála pět set let. Její zastánci tvrdí, že psí maso je zdravé, neliší se od konzumace jiných živočišných druhů a v letních měsících zmírňuje účinky vedra.
Ve většině oblastí Číny není konzumace psů v současnosti běžná a mnoho Číňanů naopak nyní chová psy jako domácí mazlíčky. Psa jako mazlíčka má asi 30 milionů čínských domácností.*
Zdroj: www.ctk.cz