Komáři jsou v novém prostředí schopni přežít a množit se
Jedinečný divoký život na ekvádorském souostroví Galapágy ohrožuje nemoci přenášející komár (Culex quinquefasciatus), který se tam ve stále větší míře dostává na lodích nebo v letadlech s turisty. Lékaři se obávají, že rozšíření tohoto komára by mohlo mít stejně zničující důsledky jako koncem 19. století na Havaji, kde vedlo k vyhynutí velkého množství místních druhů ptáků.
Komár byl na Galapágách, ležících v Tichém oceánu, poprvé zaznamenán v polovině 80. let, ale tehdy to bylo považováno za jednorázovou záležitost. Teď ale vědci zjišťují, že se na ostrovy pravidelně dostává v letadlech nebo na lodích, které tam přivážející turisty, dychtivé spatřit unikátní ekosystém, který inspiroval Charlese Darwina k jeho evoluční teorii. Genetické testy také prokázaly, že tito komáři jsou v novém prostředí schopni přežít a množit se.
Culex quinquefasciatus přenáší například malárii, neštovice a západonilskou horečku. Jeho někdejší zavlečení na Havaj v nádržích s vodou na velrybářských lodí je považováno za příčinu vymizení mnoha specificky místních ptačích druhů. Tento komár patří mezi řadu cizorodých živočichů a živých organismů, které v posledních desetiletích ostrov kolonizovaly, např. potkani, kozy, prasata, mouchy a některé druhy rostlin.