11.02.2025 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gastroenterologie a urologie koček

Odborný celodenní seminář společnost Hill´s zaměřený na gastroenterologii a urologii koček se konal v Praze v Hotelu Occidental dne 25. ledna.

Urologii se věnovala MVDr. Simona Kovaříková, Ph.D., ISFM AdvCertFB. Ve své první přednášce seznámila přítomné posluchače s novými parametry činnosti ledvin u koček, které jsou předmětem intenzivního výzkumu časné fáze poškození ledvin nebo narušení celkového metabolismu.

Druhá přednáška autorky byla zaměřena na současné trendy v terapii chronického onemocnění ledvin koček. Zcela zásadním problémem v terapii chronického onemocnění ledvin koček je dietoterapie – jak sestavit správnou dietu, jak ji můžeme doplnit a jak můžeme příznivě ovlivnit průběh onemocnění?

Třetí přednáška autorky se týkala přístupu koček s onemocněním dolních cest močových. Přístup k těmto pacientům musí být komplexní, krom managementu prostředí zde sehrává důležitou roli dieta a doplňky stravy.

MVDr. Martina Načeradská, Ph.D., MANZCVS (Feline Medicine), ISFM AdvCertFB popsala mikrobiom střev a syndrom dysbiózy. GIT mikrobiom psů a koček je komplexní a dynamický ekosystém složený z bilionů mikroorganismů, které mají klíčovou roli pro zdraví a pohodu zvířat. Mikrobiom má zásadní vliv na různé aspekty fyziologie, od podpory trávení a vstřebávání živin až po modulaci imunitních funkcí a ochranu před patogeny. Dysbióza je změna ve složení mikrofóry, která se objevuje nejčastěji po podávání širokospektrálních antimikrobik a to již po krátké době aplikace. Návrat k normální mikroflóře může trvat až čtyři roky.

Felinní triaditida představuje současný výskyt pankreatitidy, cholangitidy a zánětlivého onemocnění střev. Etiologie je málo známá, zahrnuje infekční a autoimunitní příčinu. Svou roli zde sehrává i anatomie GIT.

Mikrobiom střeva může být klíčovým regulátorem funkce střeva a mozku. Efekt modulace mikrobiomu střev v rámci konzervativní terapie jaterního shuntu je již znám, protože použití vhodných antimikrobik může zmírnit klinické příznaky jako např. záchvaty, ale i méně nápadné klinické příznaky jako např. změny chování či ataxie. Střevní mikrobiom může ovlivnit průběh kognitivních poruch – Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby nebo roztroušené sklerózy, ale také nálady či poruchy související s úzkostí či depresí.*

Odborný program moderovala MVDr. Radka Čechová za společnosti Hill´s.

Bližší informace najdete v březnovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down