Zasedání 169 členských států se za účasti SVS ČR účastnilo celkem na 600 zástupců jednotlivých zemí.
20. – 25. 5. 2007se uskutečnilo v Paříži generální zasedání OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat - Office International des Épizooties ).
Podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, je dobře, že i nadále zůstávají v platnosti obchodní omezení, která souvisejí s klasickým morem prasat. To je dobrá zpráva pro naše chovatele, neboť ČR nemá s touto nákazou problémy a naši chovatelé tudíž mohou prasata uplatňovat nejen na intrakomunitárním trhu bez omezení. Dále bylo toto zasedání významné mimo jiné i tím, že se EU podařilo odsunout projednávání zmírnění kroků proti BSE, zatím nelze využívat hlav skotu k výrobě želatiny pro potravinářské účely.
Dále bylo v Paříži konstatováno, že je ve světě stabilizovaná situace pokud jde o výskyt vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) H5N1. Na druhé straně to neznamená polevení v pozornosti.
Zároveň se zde hovořilo o nebezpečí bluetongue (katarální horečka ovcí). Toto onemocnění se šíří Evropou, na severu Evropy bylo zjištěno v roce 2006 a potenciální riziko to znamená i pro ČR. Státní veterinární správa o této nepříjemné záležitosti informovala prostřednictvím krajských veterinárních správ i chovatele. Zatím se u nás problémy nevyskytly.
Ze závěrečné zprávy rovněž vyplývá, že OIE klade důraz na dodržování mezinárodních standardů, pokud se to týká zdravotní nezávadnosti potravin a uplatňování veterinární legislativy, která se týká onemocnění zvířat a zoonóz.
OIE též oceňuje to, že členské státy při prosazování vyšších standardů chovaných hospodářských zvířat využívají podpory nevládních organizací zabývajících se ochranou zvířat. „Ochranářské aktivity“ jsou vhodnou inspirací pro změny ve veterinární legislativě, které směřují k lepší pohodě chovaných zvířat.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.