6. ročník vědecké konference na téma Využití doplňkové a nekonvenční péče o zdraví zvířat – 2006 se konal již tradičně v polovině června (17. 6. 2006) v Českých Budějovicích, v areálu Jihočeské plzeňské univerzity.
Na organizaci této akce spolupracuje již pátým rokem veterinární sekce České lékařské homeopatické společnosti v Praze, Ústav anatomie a fyziologie hospodářských zvířat a Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Již podruhé byla konference rozdělená do dvou částí, které letos probíhaly poprvé souběžně. První částí byla vědecká konference, do které jsou přijímány příspěvky se sdělením originálních empirických či teoretických výsledků v dané oblasti. Druhou částí byl seminář s přednáškami a praktickými ukázkami z oblasti nekonvenční léčby zvířat. Konference se nesla opět hlavně v duchu vyhodnocení fyzikálních vlivů na zdraví zvířete, vlivu různých přírodních látek přidávaných do krmení na posílení zdravotního stavu zvířete, nově se objevily příspěvky z oblasti welfare zvířat a etologie zvířat. Dva referáty se zabývaly důkazem účinnosti homeopatie u zvířat – tématem prvního byla homeopatie a dysbalance pohlavních hormonů u fen, druhý se zabýval účinností homeopatie v prevenci mastitid skotu. Časově aktuální byl příspěvek Aviární influenza, prevence a léčba. Podrobně byla probrána historie pandemií a epizoocií ve 20. století, příznaky ptačí chřipky u ptáků a člověka a prevence ptačí chřipky. Zde byla také zmíněna možnost homeopatie v prevenci a léčbě ptačí chřipky u lidí. Na toto téma diskutovalo loni v listopadu v Paříži 150 lékařů homeopatů, zástupců hlavních lékařských homeopatických institucí z celého světa. Seminář byl rozdělen do dopolední přednáškové části (homeopatie ve veterinární ordinaci – možnosti a východiska, elektroakupunkturní diagnostika nemocí u zvířat) a odpolední praktické části – přednáška Homeopatické léky z kyselin ve veterinární praxi, praktická ukázka elektroakupunkturní diagnostiky u koní a BMT techniky u koní (bodová myofasciální technika vycházející z práce T. Bowena). Podrobněji se s obsahem konference můžete seznámit prostřednictvím sborníku, který vydala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta a je k dispozici jak v CD formě (možno zaslat poštou, objednávky na níže uvedené adrese), tak v tištěné formě (k zapůjčení v knihovnách, ISBN 80-7040-868-5). Vybrané příspěvky budou zveřejněny v časopise Homeopatické listy a Veterinářství.
Na závěr chci ještě jednou touto cestou poděkovat klubu U Velblouda v Českých Budějovicích za vynikající celodenní občerstvení, firmě Heel a Peithner za všestrannou podporu, Jihočeské univerzitě za poskytnutí přednáškových místností, techniky a koní pro praktickou část semináře. Příjemná byla také prezentace zúčastněných firem Ceva Sante Animale, Ding Wall Trading, Heel a Peithner. Těším se na případné setkání s Vámi příští rok v pátek 15. června 2007 opět v Českých Budějovicích. Pro příští rok chceme praktický seminář tématicky sjednotit – buď typem zvířete, kterého se budou týkat příspěvky nebo hlavním zdravotním problémem, na který bude zaměřená léčba diskutovaná v referátech. Naším hlavním cílem je vytvářet prostředí pro setkávání odborníků z řad výzkumu a praxe, i pro chovatelskou veřejnost. Pro všechny, kteří praktikují, nebo se jen zajímají o nekonvenční přístupy ke zdraví zvířat. Pokud byste měli jakékoliv podněty nebo připomínky, sdělte je prosím na níže uvedený kontakt.
Přeji všem čtenářům Veterinářství příjemný čas a spokojené pacienty.
MVDr. Michal Jiřička
koordinátor veterinární sekce ČLHS
Heydukova 25, České Budějovice 370 01
775 577 057, 386 462 573
Skype: delichon.urbica
michal.jiricka@quick.cz