Na dnešní den připadá Světový den vejce (World Egg Day). Oslavě vajec patří každoročně druhý říjnový pátek již od roku 1996, kdy na konferenci ve Vídni tento den vyhlásila International Egg Commission (IEC). Existuje řada důvodů, proč si vejce zaslouží, abychom si ho vážili. Jde především o univerzální potravinu nepostradatelnou při přípravě pokrmů. Vejce jsou pro člověka zdrojem plnohodnotných bílkovin, navíc obsahují řadu nezbytných vitamínů a minerálů. Každý obyvatel České republiky podle údajů statistiků v posledních letech ročně zkonzumuje v průměru okolo 240 vajec.
Z pohledu státního veterinárního dozoru je v chovech nosnic nutné zajistit nejen dobré zdraví drůbeže, ale také zdravotní nezávadnost konzumních vajec. S jejich konzumací je nejčastěji spojováno onemocnění salmonelózou. Aby se minimalizovalo riziko možné kontaminace potravin salmonelou, je třeba především dbát na to, aby se salmonely nevyskytovaly v chovech drůbeže. Výskyt salmonel v chovech je v ČR kontrolován v rámci Národního programu tlumení salmonel zavedeného od roku 2007. Program představuje systém opatření zaměřených na prevenci zavlečení salmonel do chovu drůbeže a zahrnuje rovněž povinnou vakcinaci proti Salmonella enteritidis a monitoring spočívající v odběru vzorků trusu z prostředí v pravidelných intervalech. Zejména díky důsledně prováděným preventivním hygienicko-sanitačním opatřením se podařilo od roku 2007 snížit procento hejn pozitivních na salmonelu více než desetinásobně, tj. až na 1,4 % pozitivních hejn.
Úspěšnost programů tlumení salmonel je výsledkem nejen důsledně prováděného veterinárního dozoru, ale také odpovědného přístup chovatelů, kteří si jsou vědomi nutnosti produkovat zdravotně nezávadné potraviny. Jen díky vzájemné součinnosti veterinárního dozoru a chovatelů, včetně finanční podpory Ministerstva zemědělství, je úspěšné provádění takto náročných programů možné.
Díky výše zmíněné úspěšné spolupráci státu a chovatelů jsou tuzemské chovy drůbeže prosté nebezpečných nákaz, jako jsou aviární influenza (tzv. ptačí chřipka) a pseudomor drůbeže. Navzdory tomu poměrně vysoké riziko pro české chovy stále hrozí. Poslední případy vysokopatogenní a nízkopatogenní aviární influenzy v Evropě byly hlášeny na začátku léta ze sousedního Německa. Se začínající podzimní migrací ptáků riziko pro chovy poroste. Stejně tak u pseudomoru drůbeže nelze riziko zavlečení do chovů podceňovat. V chovech nosnic probíhá povinně vakcinace proti pseudomoru drůbeže, chovy brojlerů a malochovy však zůstávají nevakcinované. V populaci volně žijících ptáků je virus pseudomoru přítomen. Na přelomu let 2012 a 2013 byly v České republice u volně žijících ptáků identifikovány dva typy tohoto viru.
České drůbežářství je charakteristické vysokou koncentrací zvířat v chovech a vysokou provázaností chovů se zahraničními odběrateli a dodavateli. Proto je prioritou zachování zdravých chovů bez výskytu nákaz. Udržení dobrých nákazových statusů je existenční nutností. V případě vzniku ohniska nákazy totiž dochází k významnému omezení obchodu a následně i k ekonomickým ztrátám chovatelů.*
Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS