Vídeň, 13. – 16. 2. 2009
Ve dnech 13 .– 16. 2. 2009 proběhlo ve Vídni mezinárodní setkání pod názvem International Meeting on Emerging Diseases and Surveillance. Západonilský virus byl zjištěn v sousedním Rakousku, kam jej přenesli ptáci z Maďarska (http://imed.isid.org). Pravděpodobně jde o variantu viru, která ohrožuje člověka méně než původní kmen, jenž si zejména v USA vyžádal asi 1000 životů.
Západonilský virus byl zjištěn u ptáků ve východní části Rakouska, ve spolkových zemích Burgenland, Dolní Rakousy a Vídeň. Postiženi jsou zatím výlučně ptáci, z 90 procent jsou to jestřábi (veterinární virolog Norbert Nowotny).
V Německu prokázal výzkum již v roce 2007 u tažných ptáků z Afriky protilátky proti západonilskému viru (Matthias Niedrig, ústav Roberta Kocha, RKI v Berlíně).
Rakouští odborníci došli k závěru, že ptačí varianta viru, která se loni v létě v Maďarsku šířila z ptáků na koně, je pro člověka méně nebezpečnou variantou původního kmene v USA. V Maďarsku bylo zjištěno onemocnění 20 lidí ptačí variantou viru přenášeného komáry, žádné však neskončilo úmrtím pacienta a lékaři konstatovali sníženou nakažlivost této varianty.
Západonilský virus může vyvolat u dětí, starších osob a lidí s oslabeným imunitním systémem encefalitidu nebo meningitidu. U zdravých lidí často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Virus se objevil v USA v roce 1999 a poměrně rychle se šířil v severní Americe, zasáhl i Kanadu. Zpravidla je přenášen komáry, ale nové výzkumy ukázaly, že lidé se také mohou nakazit při transfúzích a transplantacích.
V ČR bylo také zaznamenáno několik onemocnění vyvolaných západonilským virem, infekci si postižení přivezli z ciziny.