Islandská vláda povolila ročně ulovit na maso 39 kytovců.
Záměr Reykjavíku vyvolal vlnu kritiky; vedle mezinárodních organizací na ochranu přírody se proti rozhodnutí postavily také Nový Zéland a Německo. Japonsko, které se již několik let snaží zrušil zákaz komerčního lovu, naopak krok Islandu přivítalo.
Nový Zéland, jenž patří tradičně k největším odpůrcům lovu velryb, obnovení komerčního lovu naprosto odmítá a vyzvalo Reykjavík k dodržovaní moratoria Mezinárodní velrybářské komise (IWC) na komerční lov těchto mořských savců.
Japonští představitelé rozhodnutí Reykjavíku přivítali - obnovení lovu kytovců pro maso prý nijak neohrozí populaci těchto savců v oceánech.
Islandská vláda povolila rybářským společnostem ulovit ročně 30 plejtváků malých a devět plejtváků myšoků. Oba druhy jsou na seznamu vážně ohrožených živočichů. Reykjavík obhajuje své rozhodnutí údajným přemnožením velryb, které ohrožují množství tresek v severním Atlantiku. Lov těchto ryb je páteří islandského rybářského průmyslu.
IWC zakázala komerční lov velryb v roce 1986. Islanďané jej ukončili už o rok dříve, do roku 1989 však lovili kytovce pro vědecké účely. V roce 2003 se k lovu pro vědecké účely vrátili, v souladu s úterním rozhodnutím vlády jej však příští rok zastaví. V současnosti oficiálně provozuje komerční lov mořských velryb pouze Norsko.