11.12.2014 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

IX. dermatologický seminář

Poslední listopadovou neděli proběhl v hotelu Myslivna v Brně seminář zaměřený na cytologické vyšetření dermatologického pacienta a chirurgický přístup k nehojícím se ranám a sinusovým traktům u psů a koček.

Seminář zahájil a moderoval Dr. M. Vlašín. Dr. J. Rybníček DipECVD se zaměřil na cytologické vyšetření kožních lézí a diferenciální diagnostiku modulárních změn ze své dermatologické praxe. Pro stanovení diagnózy kožních změn je nutný kožní seškrab, trichoskopické a cytologické vyšetření. Při odběru je kvalita biologického materiálu důležitější než kvantita. K základnímu vybavení ordinace praktického veterinárního lékaře paří lepicí pásky, podložní a krycí sklíčka, injekční jehla a stříkačka, skalpel, tampóny, dezinfekce, cytologická barviva pro rychlé hematologické barvení, např. Diffquick, Dipquick aj. a kvalitní mikroskop (Olympus CX příp. AX). Na preparátu musíme odlišit normální buňky kůže a krve od mikroorganismů kůže a uší, patologické změny buněk v důsledku zánětu, benigních nebo maligních změn, dále patogenní mikroorganismy, artefakty aj. Při posouzení buněk tělu vlastních je důležité znát jejich velikost, tvar a vnitřní uspořádání. Podrobnější informace naleznete v knize F. Albenese Atlas of Dermatological Cytology of the Dogs and Cats nebo na webových stránkách http://quizlet.com/16975227/wbc-pictures-flash-cards/.

Dr. M. Vlašín prezentoval chirurgické řešení pacientů s nehojícími se ranami a sinusovými trakty. Zatímco fistula vytváří tubulární spoje mezi epiteliálními útvary, sinusové trakty zahrnují komunikace mesoteliálních struktur navenek. Příčinami mohou být například migrující cizí tělesa (osiny), ovariální granulomy, dermoidní sinus a perianální fistulace. Tyto patologické procesy mají podobný průběh onemocnění, představují značné riziko infekce a vyžadují radikální řešení. Chronické sinusové trakty se vyskytují častěji u psů než u koček.

Klinické příznaky migrujících osin a cizích těles rostlinného původu se liší podle lokalizace a místa vstupu od lokálních (zevní zvukovod, spojivkový vak) až po celková infekční a bolestivá onemocnění (podkožní a viscerální migrace). Vyšetření postižených míst spočívá v adspekci, palpaci, u fistulace vyšetření sondáží. Osina v meziprstí nemusí být při první revizi nalezena. Často migruje dále měkkými tkáněmi meziprstí a podél šlach na plantární a palmární plochu končetiny až proximálně. Typickým příznakem tohoto procesu je zduření končetiny a různý stupeň kulhání. Při recidivách se uplatňuje tenkojehelná aspirační biopsie (FNAB) s následným cytologickým vyšetřením, endoskopie, otoskopie, rhinoskopie, MRI a CT vyšetření (3D rekonstrukce) v kombinaci s kontrastní fistulografií. Nezbytnou součástí terapie je cílené podávání antibiotik.

K ovariálním granulomům a následným píštělým dochází ojediněle po ovarioektomii nebo ovariohysterektomii. Granulomy přecházejí infekcí v abscesy, které z retroperitoneálního prostoru fistulují na povrch. Vaječníky a část dělohy jsou uloženy retroperitoneálně a retroperitoneální prostor je určitým způsobem imunodeficitní. Při uzavírání ovariálních vaskulárních pahýlů doporučuje autor jednoznačně vyloučit šicí potřeby biologického původu materiálem syntetickým, vstřebatelným i nevstřebatelným, či nově využití bipolární hemostatické technologie bez ligatur. Příčinou dermoidního sinu je nedostatečné oddělení kožního pokryvu od nervové trubice během ektodermálního vývoje. Nejčastěji bývá zjištěn v  kohoutku a v oblasti sakro-kokcygeální. Mezi predisponovaná plemena patří rhodézský ridgeback, problém byl však již popsán i u plemen, jako shih-tsu, jorkširský teriér, boxer, chow-chow, kokršpaněl, rottweiler, bulteriér a špringršpaněl.

Diagnostika vyplývá z adspekčního vyšetření, palpace sinusového traktu, převážně v mediánní rovině a následného stanovení hloubky procesu – ta bývá často základním prognostickým faktorem onemocnění. Na klinické vyšetření by mělo navazovat vyšetření sondou a odběr materiálu na kultivaci. Teprve následně doporučujeme fistulografii, ať už rentgenologickou nebo (lépe) provedenou pokročilými zobrazovacími metodikami, jakými jsou CT nebo MRI. V případě indikace je vhodné fistulografii doplnit o myelografii a zhodnotit míru invaze sinu do páteřního kanálu. Jediné řešení spočívá v excizi celého fistulujícího traktu. Pro chronické progresivní onemocnění, perianální fistulaci, je charakteristický výskyt jednotlivých či mnohočetných píštělí, které se otevírají v kůži blízkého okolí análního otvoru, obvykle nedaleko mukokutánního spojení. Píštěle mohou nebo nemusí postihovat současně i paranální žlázy. Onemocnění bylo pozorováno u německého ovčáka, irského setra, bobtaila, kolie a některých dalších dlouhosrstých ovčáckých plemen. Podle rozsahu onemocnění a zdravotního stavu pacienta volíme přístup k ošetření konzervativní – lokální a celkový anebo chirurgický.

V další přednášce se Dr. J. Rybníček zabýval diferenciální diagnostikou nodulárních změn. Nodulus (uzel) je pevná masa o větším průměru než 1 cm v kůži nebo podkoží. Příčinou vzniku nodulu mohou být infekce (stafylokokový granulom, furunkulóza, aktinomykóza, atypická mykobakteria, kerion, mykózy, leshmanióza), imunitně zprostředkovaná onemocnění včetně alergií (eozinofilní komplex, eozinofilní granulom, reaktivní histiocytóza), jiné zánětlivé příčiny (reakce na cizí tělísko, juvenilní celulitida) a neoplazie. Přítomnost nodulu může ovlivnit plemeno, věk, trauma, celkový zdravotní stav a cestování do jižních zemí.

Při vyšetření nodulárních lézí a nehojících se ran je nutná jehlová (aspirační) nebo otisková cytologie. Na základě cytologického nálezu lze onemocnění rozdělit do tří skupin: 1) jestli převažují zánětlivé buňky, případně s obsahem infekčních agens, jedná se vysoce suspektně o infekční proces nebo sterilní zánětlivý proces, který lze na základě kultivačního vyšetření (bakteriologie, mykologie) dále specifikovat. Při negativní kultivaci je indikována biopsie a speciální barvení, která nám pomohou určit suspektní nebo přesnou diagnózu, 2) nález neoplastických buněk v cytologickém preparátu. Na základě cytologie lze mnohdy určit, zda se jedná o proces benigní nebo maligní, v řadě případů lze i přesně určit typ neoplazie (např. mastocytom). Pokud je nález dubiózní, je vždy indikována kožní biopsie (excizní nebo incizní). 3) jedná se o acelulární nález v důsledku špatného odběru, o cystu lipom. Špatný odběr vyžaduje opakované cytologické vyšetření nebo biopsii útvaru. V závěru semináře proběhla zajímavá diskuse. Kožní bioptáty odborně posuzují specialisté v laboratoři MDgK plus spol. s r. o.

Přítomní posluchači byli pozváni v brněnském hotelu na chutný oběd. Odborný dermatologický seminář sponzorovaly společnosti Royal Canin, MSD Animal Health, Cymedica, Bayer, Trhoň, s. r.o., Resorba a Problémy psů a koček.*

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down