Bude rok 2012 přelomový?
EK vyjádřila stanovisko podporující ponechání zákazu užití neobohacených klecí pro slepice (tzv. nosnice) od r. 2012. Zákaz je stanoven směrnicí Rady EU č. 1999/74/ES z roku 1999, která stanoví minimální požadavky na ochranu nosnic.
Stanovisko je jediným logickým vyústěním založeným na zřejmých vědeckých podkladech, které dokazují utrpení slepic uzavřených po celý život bez přestávky v klecích, a je také odmítáním produktů z krutých produkčních systémů evropskými zákazníky.
Směrnice z roku 1999 byla přijata na základě celoevropské kampaně trvající přes 30 let. Kampaň zahájila v 70. letech minulého století britská mezinárodní organizace Compassion in World Farming a zapojili se do ní organizace i jednotlivci chránící a hájící hospodářská zvířata.
Přijetí směrnice mělo plnou podporu Evropského parlamentu a většiny členských států. Bohužel nikoli České republiky, která od svého vstupu do EU působí směrem proti zavedení zákazu krutých klecí pro slepice.
Dvě třetiny slepic v EU stále žijí v klecích. V ČR je to přes 90 % slepic chovaných v zemědělském sektoru. Klec poskytuje jedné slepici plochu menší než velikost papíru formátu A4 a znemožňuje jí projevit přirozené chování – jako je hrabání, hledání si potravy, snášení vejce do hnízda, hřadování, popelení, protahování si křídel a celé páteře.
Společnost pro zvířata nyní vydala zprávu obsahující průzkum českého trhu týkající se nabídky vajec z neklecových chovů.
Výsledky průzkumu nabídky neklecových vajec
V nabídce českých obchodů mají velmi malé zastoupení vejce od slepic, které nejsou chovány v klecích, přitom v západoevropských zemích je nabídka vajec od slepic chovaných šetrnějším způsobem například v halách na podestýlce či ekologických farmách mnohem vyšší.
Podle Dity Michaličkové ze Společnosti pro zvířata největší nabídku vajec od slepic chovaných na podestýlce nebo v biochovech má společnost Ahold, která v Česku provozuje zhruba tři stovky supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Naproti tomu například diskontní prodejny Lidl či Norma prodávají pouze vejce od slepic chovaných v klecích.
Pro srovnání – například v Rakousku již od loňského roku nenabízí žádný supermarket vejce z klecí, ani v supermarketech v Nizozemsku klecová vejce lidé nenajdou.
Obchodníci prý podle Michaličkové malou nabídku vajec od slepic chovaných na podestýlce či v biochovech zdůvodňují nedostatečnou poptávkou zákazníků, protože ceny těchto vajec jsou vyšší než vajec od slepic z klecových chovů. Zejména u biovajec může být rozdíl v ceně až několik stovek procent, balení šesti vajec od slepic chovaných na podestýlce je však dražší jen o několik korun.
Obchodní řetězce však o biovejce zájem mají, ale čeští ekologičtí zemědělci chovající nosnice ekologickým způsobem nejsou velký zájem řetězců schopni prozatím uspokojit, protože vejce v biokvalitě v Česku produkují v současné době pouze dva chovatelé. Zákazníci by měli vejce od slepic chovaných v šetrnějších podmínkách v obchodech požadovat, aby farmáři byli motivováni k přechodu na ekologický chov nebo chov s volným výběhem.
V České republice je podle údajů Společnosti pro zvířata ročně chováno 9 až 10 milionů slepic, více než polovina z nich ve velkochovech. Zhruba 97 % slepic z velkochovů živoří v nevyhovujících klecích, jen necelá 3 % slepic jsou chována na podestýlce v halách. Průměrná roční spotřeba vajec v ČR v roce 2007 byla 249 kusů na osobu.
Ekologové i Evropská komise upozorňují na poptávku po vejcích od slepic chovaných ve volném výběhu. Počet takto chovaných slepic výrazně roste, v roce 1990 to byla pouhá 3 % slepic, nyní je to asi 12 %. Zhruba 300 milionů zvířat ale stále musí přežívat v těsných klecích.
Další informace na www.spolecnostprozvirata.cz