11.03.2003 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se krávy zahřívají?

Stále není zdaleka všechno známo, a to třeba ani o chovu dojnic, a to se skot chová již několik tisíciletí. České poznatky o vlivu stájového prostředí na termoregulaci skotu ocenili prvním místem na právě skončeném 11. světovém kongresu ISAH (International Society of Animal Hygiene) v Mexiko City ve dnech 23. až 27. února.

Vědeckou práci na toto téma vypracoval tým ve složení: Pavel Novák a Ludvík Novák z Veterinární a farmaceutické university v Brně, přičemž první je veterinární a druhý humánní lékař a Ivana Knížková a Petr Kunc z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi. Je zajímavé, že to je druhé vítězství v řadě, protože na minulém kongresu ISAH v Maastrichtu byli oceněni prvním místem též Ivana Knížková a Petr Kunc.
Podle Jiřího Douska, vedoucího oddělení péče o pohodu zvířat Státní veterinární správy ČR je práce o termoregulaci skotu velkým přínosem právě z hlediska péče blaho zvířat. Do nedávna se stavěly stáje s ohledem především na pohodu pracujícího personálu. Nyní je vědecky dokázáno, že skot mnohem lépe odolává chladu než zvýšené teplotě. Práce, při které autoři využívali termokameru, přináší zajímavé poznatky, o které projevila zájem mimo jiné například Univerzita v Utrechtu, fakulta veterinární medicíny. Autoři prezentují termosnímky těl dojnic v jednotlivých ročních obdobích a v různých podmínkách. Vyvodili, kde je nejvhodnější zřizovat ustájení, kde lože, kde prostor pro krmení, dojení apod.
V naší republice se zejména od roku 1992, od kdy platí zákon na ochranu zvířat proti týrání, snažíme prosazovat moderní zásady a poznatky zásady ochrany zvířat. Státní veterinární správa ČR provádí nejen dozor nad ochranou zvířat proti týrání a každoročně situaci vyhodnocuje, ale v praxi pak využívá takto získané poznatky při navrhování a úpravě našich předpisů. Jiří Dousek soudí, že důležitým podkladem pro přípravu odborných předpisů v rámci mezinárodní spolupráce jsou nejen mezinárodní směrnice a využitelné poznatky z praxe, ale i takovéto objektivní výsledky výzkumu.
Takovýto výzkum, zejména řešení podmínek ochrany zvířat a péče o jejich pohodu, podporuje i ministerstvo zemědělství už při schvalování grantů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down