Jednání mezi členskými státy Evropské unie a Evropským parlamentem týkající se zákazu potravin z klonovaných zvířat nebyla úspěšná. V Evropské unii tak bude teoreticky možné klonovat zvířata pro výrobu potravin, která nebudou muset být označená, pokud EU nepřijme jinou legislativu. Jednání trvala celkem tři roky.
Nyní bude i nadále platit legislativa z roku 1997, kdy vědci oznámili první úspěšné naklonování zvířete. Ovce Dolly již krátce po svém narození v červenci 1996 trpěla řadou nemocí a po sedmi letech života byla utracena. Klonování zvířat, které využívá přenos DNA k vytvoření genetické kopie původního zvířete, je velmi drahé. Cena se pohybuje podle odhadů v řádech mnoha tisíců eur za kus, což je jeden z důvodů, proč se v EU zatím tyto metody pro komerční účely prakticky nepoužívají.
Původní klony zvířat jsou příliš drahé a pro výrobu potravin nevyužitelné. EU by se kvůli případnému zákazu mohla časem ocitnout před tribunálem Světové obchodní organizace (WTO). Produkty z klonovaných zvířat nepřináší spotřebitelům žádné výhody. Zájmy spotřebitelů byly evidentně obejity na úkor obav ze světového obchodu.
Úmrtnost klonů je daleko vyšší, než v případě zvířat zplozených přirozenou cestou.