Klinické nálezy, terapie a vývoj u 118 koček karcinomu přechodného epitelu dolních cest močových u koček. Močový měchýř je u psů nejčastějším místem, kde vznikají neoplazie močového traktu; u koček je to druhé nejčastější místo (nejčastější je renální lymfom).
Karcinom přechodného epitelu (TCC, transitional cell carcinoma) je nejčastějším typem neoplazie dolních cest močových u psů, u nichž máme k dispozici informace o anatomické lokalizaci, rizikových faktorech, terapii a prognóze. U psů bylo také popsáno více různých terapeutických přístupů. Pokud je součástí terapie chirurgická excize, často nedojde ke kompletnímu odstranění tumorů kvůli umístění v trigonu a/nebo uretře, zasažení celého urotelu nebo přítomnosti metastáz. Za hlavní část se tak považuje systémová terapie, která obvykle zahrnuje aplikaci chemoterapie a inhibitory cyklooxygenázy (COX). Bylo popsáno také použití radioterapie, nicméně nejedná se o častý postup. Prognóza pacientů s TCC závisí na klasifikaci TNM v době diagnózy. Na rozdíl od psů je incidence TCC u koček velmi nízká a k této problematice je k dispozici pouze málo publikovaných zpráv. Výsledky podporují použití parciální cystektomie a podávání nesteroidních antiflogistik při terapii tohoto problému.*
GRIFFIN, M.A., CULP, W.T., GIUFFRIDA, M.A. et al. Lower urinary tract transitional cell carcinoma in cats: Clinical findings, treatments, and outcomes in 118 cases. J Vet Intern Med 2020;34:274-282.
Bližší informace najdete ve Veterinární klinice 2/2020.