08.11.2006 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Katarální horečka ovcí

V současné době byl zaznamenán výskyt katarální horečky ovcí v Holandsku, Belgii, Francii a Německu a šíří se nížinami na východ.

Tiplíci (Culicoides imicola), jsou krev sajícím hmyzem, který přenáší katarální horečku ovcí (bluetongue). V ČR zatím nebylo toto onemocnění zjištěno, ale s pohledem na mapu Evropy a na směry šíření je nutná obezřetnost.
Aktivita tiplíků se na podzim snižuje, ale na jaře mohou být tito původci nebezpečné nákazy ovcí zavlečeni až k nám, zejména severozápadními větry. Za normálních podmínek se populace tiplíků v nížinných a teplých oblastech drží v okruhu několika kilometrů; poryvy větrů je ale mohou zanést až do vzdálenosti kolem sta kilometrů.
Katarální horečka ovcí postihuje především ovce, ale i skot, přičemž není příčinou hromadných úhynů. U ovcí se hovoří asi o více než třech procentech, u skotu asi o procento méně. Velké škody způsobují nižší přírůstky a sníženou produkci mléka.
Příznaky onemocnění: horečka, edém hlavy, očních víček a uší, patrné krváceniny a vředy na sliznicích. Jazyk může být oteklý, překrvený a ve zvláště silných případech cyanotický. Otoky se mohou rozšířit i na ostatní části těla, zvláště do podpaží a slabin. Dochází též k degeneraci svalstva. U ovcí může dojít i k vypadávání vlny. Obvyklé jsou krváceniny do rohového pouzdra kopýtek, což je bolestivé a zvířata se kvůli bolesti odmítají pohybovat a uléhají.
Katarální horečka ovcí patří k nákazám povinně hlášeným. V případě jejího výskytu musí chovatel nebo soukromý veterinární lékař hlásit tuto nákazu místní veterinární správě, která zavede konkrétní mimořádná opatření a informuje Státní veterinární správu ČR. Ta by pak musela o takovémto zjištění informovat ostatní členské země EU. Mimořádná veterinární opatření by především znamenala vymezení ochranných pásem, zákaz přesunu živých zvířat a zákazu obchodu se živými přežvýkavci. Nešlo by však o radikální likvidaci chovů.
V současné době byl zaznamenán výskyt katarální horečky ovcí v Holandsku, Belgii, Francii a Německu, a podle posledních zpráv se šíří nížinami dále na východ. Proto je obezřetnost zcela na místě.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down