Inspektoři Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích včera vyzvali Městský úřad v Mirovicích, aby odebral přežívajících šest tisíc slepic pražskému podnikateli Juraji Beňákovi, který se o ně nedokázal postarat. Slepicím, kterých přivezl deset tisíc v neděli do areálu bývalého autoservisu, do včerejšího dne nezaopatřil ani potřebné množství krmiva.
Ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba uvedl, že majitel nezajistil pro slepice podmínky, které po něm veterináři požadovali a které se zavázal zabezpečit. Podnikatel původně slíbil, že slepice z Mirovic ve středu zmizí a do té doby budou mít dostatek potravy. Při středečním jednání se pak zástupci města i veterinární správy s majitelem dohodli, že zvířata do pátku rozprodá. Ovšem majitel své sliby neplní, a proto KVS městskému úřadu doporučila zvířata odebrat.
Město se však převzetí vynesených slepic brání. Starosta Mirovic Zdeněk Bárta argumentuje tím, že obyvatelé města nechtějí doplácet na někoho, kdo v Mirovicích ani nebydlí, jen zde dělá nepořádek. Likvidace jednoho kusu totiž přijde zhruba na devět korun, a když se připočítá doprava, celková částka vyšplhá ke 100 tisícům korunám.
Veterináři připouštějí, že pro představitele Mirovic je jejich doporučení obtížně splnitelné. Jinou možnost však nemají. "Veterinární správa je dozorový orgán, jejím úkolem je určit, zda dochází k porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání. Podle tohoto zákona pak upozorníme obec, která by měla věc řešit," vysvětlil doktor Kouba.
Policie čeká na odborná vyjádření veterinářů, hygieniků a zástupců životního prostředí, aby mohla pokračovat ve vyšetřování kauzy a rozhodnout o případném trestním stíhání majitele.
Juraj Beňák provozuje své svérázné podnikání i v Černuci na Kladensku. Inspektoři Krajské veterinární správy v Kladně i policisté byli včera šokováni, když uviděli, v jakém stavu jsou "skladovány" stovky slepic v areálu bývalého nádraží v Černuci. Do drážního domku byly navezeny slepice, které dosud neznaly nic jiného než svou klec, kde měly stále k dispozici krmivo i vodu. Nehledě na ohromný stres spojený s přepravou a změnou „ustájení“ si slepice nedokážou poradit se sháněním potravy, mnohé nejsou ani schopny se pohybovat. Ze stresu a nedostatku potravy se nosnice oklovávají navzájem. Pozemek není oplocen a zubožené slepice se tak pohybují po celém černuckém nádraží, kde dosud zastavují vlaky. Lidé vystupují z vlaku přímo do houfu vypelichaných slepic. Opodál leží rozkládající se zbytky mrtvých zvířat, všude se line zápach.
Mluvčí kladenské policie Jana Dětská oznámila, že policie čeká na posudek krajské veterinární správy, aby proti majiteli mohla zahájit správní řízení pro porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání. Podle ředitele Krajské veterinární správy v Kladně Luboše Horáka majitel firmy v žádném případě nesplňuje podmínky pro chov hospodářských zvířat. Navíc podnikatel zřejmě porušuje také nájemní smlouvu a České dráhy, kterým objekt patří, uvažují o jejím vypovězení.
Z dosavadních informací vyplývá, že podnikatel nakoupil několik set vynesených slepic v drůbežárně ve Slaném za cenu dvou korun za kus a věřil, že je se ziskem rozprodá. Likvidace slepic je totiž nyní drahá, protože se zdražily služby kafilerií. Zatímco dříve zaplatili velkochovatelé za likvidaci jednoho kusu jednu, dvě či tři koruny, nyní cena stoupla nad deset korun. Proto se veterináři i ochránci zvířat obávají, že mirovickým a černuckým případem problém neskončí.