Zvěrolékaři odebrali kameny z trávicího ústrojí jedinému známému ptákovi kiwi s bílým opeřením (BBC). Problémy s trávením u Manukury, jak se kiwi jmenuje, správci střediska zjistili před týdnem. Rentgenové snímky poté odhalily, že v trávicím ústrojí mladé samičky uvízly dva velké kameny a brání průchodu potravy dál do střev. Zvěrolékaři v nemocnici ve Wellingtonu jí během dvou operací kameny laserem úspěšně rozbili. Bílý kiwi operaci přežil a úspěšně se zotavuje. Vajíčka ptáka Kiwiho sesbírali ochránci přírody v divočině v rámci programu na záchranu ptáků kiwi.
Kuře ptáka kiwiho s bílým opeřením se narodilo 1. května ve speciální novozélandské chovné stanici Pukaha Mount Bruce. Ochránci přírody tehdy uvedli, že Manukura, je první kiwi s bílými pery narozené v zajetí a že nejde o albína.
Kiwi jsou přibližně 45 centimetrů vysocí noční ptáci, kteří neumějí létat a hnízdí na zemi. Podobně jako jiní opeřenci polykají kameny, aby jim pomohly při trávení potravy. Před příchodem bílých osadníků nežili na těchto tichomořských ostrovech kromě netopýrů žádní savci, a kiwi proto neměli žádné přirozené nepřátele. V současnosti představují největší hrozbu jejich přežití psi, potkani, kočky a hranostajové. Novozélandské úřady odhadují jejich aktuální počet na 70.000.
(zdroj ČTK)